Lise öğrencilerinde internet aktiviteleri ve internet bağımlılığının bilişsel çarpıtmalar ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between internet activities and internet addiction and cognitive distortions in HİGH school students
  1. Tez No: 638259
  2. Yazar: ARİF ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUDU KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma lise öğrencilerinde internet aktiviteleri ve internet bağımlılığının bilişsel çarpıtmalar ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: İlişkisel türde olan bu çalışma, Antalya- Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Akdeniz Anadolu Lisesi ve Konyaaltı Mehmet Zeki Balcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Şubat 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada örneklem evreni bilinen örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, toplam 638 ergen çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve ”Çocukluktaki Olumsuz Düşünceleri Değerlendirme Ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyi %16.9 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the relationship between internet activities and internet addiction and cognitive distortions in high school students. Method: This relational study was conducted between February 2019 and June 2019 at Akdeniz Anatolian High School and Konyaaltı Mehmet Zeki Balcı Vocational and Technical Anatolian High School affiliated to Antalya-Konyaaltı District National Education Directorate. In the study, the sample universe was determined by the known sampling method and a total of 638 adolescents were included in the study. The data were collected using“Personal Information Form”,“Internet Addiction Scale and”Children's Negative Cognitive Errors Questionnaire ". Results: The internet addiction level of the students was determined as 16.9%.