Kentsel kimliğin sürdürülebilirliğinde kentsel koruma politikalarının rolü: Isparta tarihi kent merkezi örneği
Role of urban conservation policies in sustainability of urban identity Isparta case study
  1. Tez No: 574318
  2. Yazar: EDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hızlı kentleşme, kentlerin tarih boyunca edinmiş oldukları fiziksel, mekânsal ve kültürel birikimlerin; başka bir ifadeyle kimliklerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Kentsel kimliğin sürdürülebilirliği yasal düzenlemelerle güvence altına alınmadığında gelecek nesillere aktarılamamaktadır. Bu sebeple kentlerin birbirinden ayırt edilmesine imkan veren kentsel kimliğin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında koruma politikalarının rolü önem arz etmektedir. Bu çalışmada kentsel kimliğin sürdürülebilirliğinde kentsel koruma politikalarının rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda Isparta Kent'inin tarihi kent merkezinde yer alan konut dışı sivil mimari yapılarının ve ticari bölgenin bulunduğu tarihi sit alanı ile kentsel sit alanı örneklem olarak belirlenmiştir. Söz konusu alandaki mevcut durum; kat adedi, tarihsel dönemleme, tarihi değerlilik analizi gibi nicel yöntemlerle incelenerek tarihi kent merkezinin kentin kimliğine olan etkisi ve bu kimliğin sürdürülülebilirliğinde koruma politikalarının rolü ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre; Isparta kent merkezinin korunmasına yönelik etkin koruma politikaları geliştirilemediği görülmüştür. Buna bağlı olarak kentin en eski tarihli yapılarının bulunduğu ve günümüze kadar ulaştığı tarihi kent merkezinde tarihi dokuya aykırı yapıların inşa edildiği, bu yapıların kentin sahip olduğu kimliğin sürdürülebilirliğinde ve bu kimliğin gelecek nesillere aktarılmasında sorun teşkil ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization causes the destruction of their the physical, spatial and cultural accumulation of cities throughout history, in other words their identity. Sustainability of urban identity cannot be transferred to future generations when it is not guaranteed by legal regulations. For this reason, the role of conservation policies is important in ensuring the sustainability of urban identity that enables the differentiation of cities. The aim of this study is to investigate the role of urban conservation policies in sustainability of urban identity. In this context, the historical site area of Isparta City is located in the historical city center and the commercial area of the non-residential civil architecture and urban site area is determined as an example. The effect of the city's identity of the historical city center examined quantitative methods such as number of floors, historical period, historical value analysis and the role of protection policies in the sustainability of this identity has been revealed. According to the results of the study, effective protection policies for the protection of Isparta city center could not be developed. Therefore, it has been determined that the oldest historical buildings of the city were found and the historical buildings that were contrary to the historical texture were constructed in the city, and these structures were problematic in the continuity of the identity of the city and in the transfer of this identity to the future generations.