Asymmetric synthesis of 2,3-dihydrofurans with bifunctional quinine/squaramide organcatalysts
2,3-dihidrofuranların bifonksiyonel kinin/skuaramit organokatalizörler ile asimetrik sentezi
  1. Tez No: 574363
  2. Yazar: MERVE BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Organokatalitik asimetrik reaksiyonlar yüksek enantiyosaflıkta ürün sentezinde kullanılan etkili ve çevre dostu bir yöntemdir. Karbon-Karbon bağı oluşturmada sıklıkla kullanılan organokatalitik reaksiyon çeşitlerinden asimetrik domino Michael-SN2 reaksiyonları ise farmasötik alanda öncül olarak kullanılan dihidrofuran türevlerinin sentezlenmesinde tercih edilen önemli tepkimelerdir. Bu tezde model reaksiyon olarak asetil aseton ve (Z)-(2-bromo-2-nitrovinil) benzen kullanılmıştır. İlk aşama olarak bifonksiyonel 2-aminoDMAP ve kinin temelli skuaramit organokatalizörler denenmiş olup, reaksiyon için en uygun organokatalizörün kinin / t-bütil skuaramit olduğu belirlenmiştir. Ardından, optimizasyon çalışmaları yapılmış, farklı α-bromonitroalkenler ve 1,3-dikarbonil bileşikleri kullanılarak 14 farklı türev sentezlenmiştir. %10 mol organokatalizör oranı kullanılarak optimize edilmiş koşulda, en yüksek enantiyoseçicilik %97 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organocatalytic asymmetric reactions are efficient and environmentally friendly methods to synthesize products with higher enantioselectivities. Asymmetric domino Michael-SN2 reactions are one of the type of organocatalytic reaction frequently used to form carbon-carbon bonds in the synthesis of the derivatives of dihydrofurans, which are intermediates mainly utilized as precessor materials in the pharmaceutical fields. In this thesis, the reaction occuring between acetylacetone and (Z)-(2-bromo-2-nitrovinyl)benzene was chosen as a model reaction. As a first step, bifunctional 2-aminoDMAP and quinine-anchored squaramide organocatalysts were tested. Then, quinine / t-butyl squaramide organocatalyst was identified as the most suitable organocatalyst for our reaction. Subsequently, optimization studies were done and using different α-bromonitroalkenes and 1,3-dicarbonyl compounds, 14 different derivatives were synthesized. In optimized conditions with 10 mol% organocatalyst loading, the best result gave 97 % enantiomeric excess.