Organocatalytic enantioselective synthesis of dihydronaphthofurans and dihydrobenzofurans: Reaction development and insights into stereoselectivity & design and synthesis of heterogeneous recyclable organocatalysts
Dihidronaftofuranların ve dihidrobenzofuranların organokatalitik enantiyoselektif sentezi: Reaksiyon geliştirilmesi ve stereoselektif içerikleri & heterojen geri dönüşümlü organokatalizorlerin dizayn ve sentezi
- Tez No: 772069
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Tezin ilk bölümü, sentetik organik kimyada en yaygın ve yaygın olarak kullanılan C-C bağı oluşturma reaksiyonu olan Friedel-Crafts/sübstitüsyon işlemini içermektedir. Bu reaksiyonların domino tipi reaksiyonlardaki uygulamaları son yıllarda organokatalitik çalışmalarda trend olan bir konudur. Bu tür reaksiyonlar, çok önemli farmasötik öncüller olan dihidrobenzofuran (DHB) ve dihidronaftofuran (DHN) iskeletlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Bu çalışmada, enantiyomerik olarak zenginleştirilmiş formda iki kiral merkeze sahip iki ikameli dihidronaftofuran türevlerini elde etmek için, domino reaksiyonunda anahtar adım olarak seçilmiştir. Bu amaçla, model organokatalitik Friedel-Crafts/sübstitüsyon domino tipi reaksiyonu gerçekleştirmek için (Z)-(2-bromo-2-nitrovinil)benzen ve β–naftol kullanıldı. Bu bölümde, grubumuzda geliştirilen kinin bazlı özgün bifonksiyonel organokatalizör ile optimize koşul altında %5 mol katalizör yüklemesi ile >%99 ee'ye kadar 65 farklı kiral DHN ve DHB türevi sentezlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde, 2,3-dihidrofuran türevlerini sentezlemek için benzer bir Friedel-Crafts domino yaklaşımı da uygulandı. Tam dönüşüm ile %95 ee'ye kadar 11 farklı DHF türevi sentezlendi. Çalışmanın üçüncü bölümünde, homojen katalizörlerimizden yeni heterojen katalizörler oluşturulmuştur. Bu amaçla, az miktarda katalizörle yapılan ilk denemeler, altın nanoparçacıklara bağlanma için aktif bölge oluşturmaya başlanmıştır. Katalizörlerin altın yüzeylere bağlanması da gerçekleştirilmiştir. Bu katalizörlerin diğer karakterizasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra farklı asimetrik reaksiyonlarda test edilmeye hazır hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
The first part of thesis comprises Friedel-Crafts/substitution, which is the most common and widely used C-C bond forming reaction in synthetic organic chemistry. Applications of these reactions in domino type reactions are trending topic in organocatalytic studies in the recent years. These types of reactions are used to perform dihydrobenzofuran (DHB) and dihydronaphthofuran (DHN) skeletons, which are very important pharmaceutical precursors. In this study, it was chosen as the key step in domino reaction to afford disubstituted dihydronaphthofuran derivatives possessing two chiral centers in enantiomerically enriched form. For this purpose, (Z)-(2-bromo-2-nitrovinyl) benzene and β–naphthol was used to perform model organocatalytic Friedel-Crafts/substitution domino type reaction. In this part, 65 different chiral DHN and DHB derivatives were synthesized with quinine based novel bifunctional organocatalyst, which has been developed in our group, in up to >99% ee under the optimized condition with 5 mol% catalyst loading. In the second part of the study, a similar Friedel-Crafts domino approach was also applied to synthesize 2,3-dihydrofuran derivatives. 11 different DHF derivatives were synthesized in up to 95% ee with complete conversion. In the third part of the study, novel heterogeneous catalysts are constructed from our homogeneous catalysts. For this purpose, initial trials with the small amount of catalyst have started to generate the active site for the attachment to gold nanoparticles. The attachment of the catalysts to the gold surfaces were also performed. After other characterization studies of these catalysts will be completed and they will be ready to be tested in different type of asymmetric reactions.