Görüntü işleme teknikleri ile mekanik sayaç bilgilerinin okunması ve merkezi sisteme iletilmesi
Reading the mechanical meter information by image processing techniques and transmitting the information to central system
- Tez No: 574377
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı şehirler kavramının son zamanlarda çok popüler hale gelmesiyle birlikte yeni çıkan teknolojilere olan ilgi ve merak hızla artmaktadır. Bu kavramın getirdiği kolaylıklardan ve kolaylığın yanında zaman, maliyet gibi kavramlarda da performans artışı isteğinin bulunması hizmet sağlayıcıların otomatik yapılan işlere olan ilgisini arttırmış bulunmaktadır. Hizmet sağlayıcıların sıkla karşılaştığı bir durum olan mekanik sayaç okumada insan kaynaklı hatalar, hizmet sağlayıcıların güvenilirliğini ve itibarını azaltma gibi olumsuz etkileri vardır. Günümüzde hala birçok kurumda manuel yapılan bu iş, personel inisiyatifine bırakılmış ve takibi zorlaşmıştır. Bu tez çalışmasında, görüntü işleme teknikleriyle mekanik sayaç okuma işlemi farklı sayaçlarla test edilerek hazırlanmıştır. Casio IT-9000 el terminali ile yapılan bu çalışmada okuma görevlisinin manuel müdahalesine izin vermeden sayaç üzerinde bulunan endeks bilgisinin otomatik olarak okunması hedeflenmektedir. Görüntü işleme teknikleri kullanım şekillerine göre incelenmiş ve oluşan görüntüler üzerinde en uygun filtrelemeler seçilerek mekanik sayaç okuma algoritması oluşturulmuştur. Sayacın ön görüntüsü alınarak, görüntü işleme teknikleriyle oluşturulan algoritmanın uygulanması sonucu maksimum seviyede doğru sayıları üretecek ve üretilen bu bilgiyi merkezi sisteme iletecek sistemin çözümü gerçekleştirilmiştir. 100 adet sayacın üzerinde yapılan algoritma testinden 99 adet sayaç başarılı bir şekilde okunabilmiş ve %99 oranında başarı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the concept of smart cities has become very popular lately, interest and curiosity in emerging technologies are rapidly increasing. Besides the convenience and convenience of this concept, the fact that there is a desire to increase performance in concepts such as time and cost has increased the interest of service providers to automated works. Mechanical meter reading, which is frequently encountered by service providers, has negative effects, such as human error, reducing the reliability and reputation of service providers. Today, this work, which is still done manually in many institutions, is left to the initiative of the personnel and it becomes difficult to follow. In this thesis work, mechanical meter reading with image processing techniques has been prepared by testing with different meters. In this study with Casio IT-9000 handheld terminal, it is aimed to automatically read the index information on the meter without allowing manual intervention of the meter reader. Use image processing techniques have been examined by the modes and selecting the most suitable mechanical counter reading images formed on screenings algorithm is created. By taking the pre-image of the meter, the solution of the system that will produce the correct numbers at maximum level and transmit the produced information to the central system has been realized as a result of the application of the algorithm created by the image processing techniques. From the algorithm test performed on 100 meters, 99 meters were successfully read and 99% success was achieved.