Entomopatojen nematodların (Steinernema ve Heterorhabditis) formülasyonunda farklı sünger tiplerinin test edilmesi
Evaluation of different sponge types on the formulation of entomopathogenic nematodes (Steinernema and Heterorhabditis)
- Tez No: 574376
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Entomopatojen nematodları formüle etmek ve/veya saklamak için uygulanabilecek en ucuz ve kolay yöntemlerden biri süngerlerin kullanılmasıdır. Nematoların canlılık ve infektivitesi için en uygun sünger tipini belirlemek amacıyla, farklı malzemelerden yapılan süngerlerin Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema carpocapsae ve S. feltiae üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Kullanılan süngerler polyuretheran, selüloz, melamin ve fenolik reçine polimerlerinden üretilmiştir. Nematodların infektif jüvenil evreleri bu sünger tiplerine emdirilerek, plastik torbalara veya Falcon tüplerine yerleştirilmiş, sırasıyla sekiz ay ve onbir hafta boyunca 10 ile 27 ℃'de saklanmıştır. İnfektif juvenillerin canlılık ve infektiviteleri Galleria mellonella ve Tenebrio molitor larvaları üzerinde düzenli olarak test edilmiştir. Tüm süngerlerdeki ve kontroldeki canlı nematod yüzdesi hem 10 hem de 27℃ depolama sıcaklıklarında zaman bağlı olarak azalmıştır. Scotchbrite (polyutheran), Lysol (selüloz) ve Nanosponge (melamin)'de içerisinde saklanan nematodlar canlılık yüzdesi ve infektivite açısından en iyi sonuçları verirken, Oasis (fenolik reçine) ve doğal deniz süngeri en kötü sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
Sponges are one of the cheapest and suitable substrates that can be used to formulate and/or store entomopathogenic nematodes. This study investigated the effects of different sponges made from different polymers on Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema carpocapsae and S. feltiae nematodes, so as to determine the most appropriate sponge type/s for nematode survival and infectivity. Sponges used were made from polyuretherane, cellulose, melamine and phenolic resins polymers. Infective juvenile stages of nematodes were stored in these sponge types, placed in plastic bags or Falcon tubes and incubated at 10 or 27℃ for 8 months and 11 weeks, respectively. Survival of infective juveniles and their infectivity were tested regularly on Galleria mellonella and Tenebrio molitor larvae. The percentage of nematodes in all sponges and control for both 10℃ and 27℃ storage temperatures gradually decreased. Infective juveniles stored in Scotchbrite, Lysol and Nanosponge had the best whereas, Oasis and Natural sea sponge showed the worst results in terms of survival and infectivity.