Şanlıurfa koşularında yetiştirilen bazı zeytin çeşitlerinin morfolojik, fenolojik, pomolojik özellikleri ve dönemsel fenolik bileşiklerinin belirlenmesi
Determination of morphological, phenological, pomological properties and phenolic compounds of some olive varieties grown in Şanlıurfa runs
- Tez No: 574378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA, DOÇ. DR. EBRU SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Yuvarlak Halhalı, Kilis Yağlık, Gemlik, Nizip Yağlık, Memecik, Saurani, Arbequına zeytin çeşitlerini belirlemek amacıyla 2016/2017 yılları arasında GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Akçakale ilçesin bağlı Gündaş istasyonunda yürütülür. Belirtilen zeytin çeşitlerinde ki somaklanma başlangıcı, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, ilk meyve oluşumu, yeşil meyve oluşumu, tam meyve oluşumu dönemlerini tarihlerini belirlenir. Pomolojik olarak, 100 er adet meyve örneklerinden bunlara ait en, boy, meyve eti kalınlığı; çekirdeklerin boy ve ağırlıkları hesaplnır ve 1 kgdaki meyve sayısına bakılır. Morfolojik olarak, taç eni, taç yüksekliği, taç alanı, taç hacmi, gövde çapı gelişimi takibi yapılır. Şanlıurfa koşullarında yetiştirilen zeytin çeşitlerinin morfolojik, fenolojik, pomolojik özellikleri ve dönemsel fenolik bileşikleri belirlenir. Bu çalışma ile zeytin çeşitlerinin meyve, çekirdek ve yaprağında bulunan fenolik bileşikleri tanımlamak, 2017 yılındaki oleuropein, klorogenik asit, kafeik asit,3- hidroksisinnamik asit, scopolin ve p- kumarik asit gibi fenolik bileşiklerin konsantrasyonlarını belirlemek ve bu bileşiklerin dönemsel değişimlerini karşılaştırmaktır. Elde edilen sonuçlara göre, tüm hasat dönemlerinde ve tüm çeşitlerde çekirdek incelendiğinde en yüksek konsantrasyona ulaşan fenolik bileşik Oleuropein (1,809 ppm) iken, en düşük konsantrasyonda görülen fenolik bileşik ise Prtcatechuic (0,000 ppm) olmuştur. Tüm hasat dönemlerinde ve tüm çeşitlerde meyve incelendiğinde en yüksek konsantrasyona ulaşan fenolik bileşik Oleuropein (27,860 ppm) iken en düşük konsantrasyonda görülen fenolik bileşik ise Prtcatechuic (0,001 ppm) olmuştur. Tüm hasat dönemlerinde ve tüm çeşitlerde yaprak incelendiğinde en yüksek konsantrasyona ulaşan fenolik bileşik Oleuropein (20,308 ppm) iken, en düşük konsantrasyonda görülen fenolik bileşik ise 2-hyroxy1 (0,001 ppm) olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at GAP Agricultural Research Institute in Gundas Station in order to determine the varieties of Yuvarlak Halhalı, Kilis Yağlık, Gemlik, Nizip Yağlık, Memecik, Saurani, Arbequına olives between 2016 and 2017. The phenol compounds in olive are very crucial due to effecting oxidative stability of table olive or olive oil. The variety and amount of phenol compounds are changeable and depend on the maturation, variety, amount of precipitation, altitude, soil conditions and temperature. Morphological, phenological, pomological characteristics and periodic phenological compounds of these varieties, which are grown in Sanlıurfa condition, will be determined. The aim of this study is to determine phenol compounds in fruit, core and leaf of these olives varieties, also determine the concentrations of some phenolic compounds such as oleuropein, chlorogenic acid, caffeic acid, 3-hydroxycinnamic acid, scopolin and p-coumaric acid in 2007 and compare periodic changes of compounds. Beginning dates of inflorescence, flowering, and full flowering, development of first fruit, development of green fruit and development of full fruit of these varieties will be determined. Pomologically, the width, length, flesh firmness and length and weight of cores will be calculated in 100 fruit samples also the number of fruit in 1 kg will be checked. Morphologically, canopy width, canopy height, canopy area, canopy volume and development of trunk diameter will be observed.