Kış turizminin bölgesel kalkınmaya etkileri: Sarıkamış kış turizmi bölgesi örneği
The effects of winter tourism on regional development: Sarıkamış winter region example
- Tez No: 574399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke konumunda bulunması ve gelişmiş bölgelerin ülkenin batı kesiminde genellikle Marmara bölgesi çevresinde konumlandığı gözlemlenmektedir. Türkiye'nin en doğusunda yer alan TRA2 bölgesinin diğer bölgelere göre gelişmişlik düzeylerine göre son sıralarda yer alması ve bölgenin sanayi sektörünün yok denilecek kadar az olması nedeniyle bölgenin başlıca geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Son yıllarda Doğu Ekspresi ve Sarıkamış Kayak merkezinin doğal güzelliğinin etkisiyle bölgenin kış turizmi potansiyelinde bir artış gözlemlenmiş beraberinde Sarıkamış Kayak Merkezi bölgesinde bir canlılık meydana getirmiştir. Sarıkamış kış turizm bölgesinde konaklayan turistlerin harcama eğilimleri ve genel memnuniyet düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma çalışma evreni, Kars ili Sarıkamış ilçesi, Sarıkamış kış turizm bölgesinde 2018 Kasım ayı ile 2019 Nisan ayı arasında konaklayan turistler Kars Kültür Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre (α=31278) olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, Kars ili Sarıkamış ilçesi, Sarıkamış kış turizm bölgesinde 2018 Kasım ayı ile 2019 Nisan ayı arasında konaklayan turistler (n=381+) evrenden basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin A bölümünde konaklayan turistlerin demografik bilgileri, B bölümünde harcamaya ilişkin bilgiler ve C bölümünde ise genel memnuniyet düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We observe that Turkey is a developing country and it's developed regions are generally located in the western part of the country, around the Marmara region. TRA2 region is located in the very east of Turkey an it is in the lowest level according to the development levels compared to other regions. Since the industrial sector of the region is too insufficient, agriculture and livestock sector constitute the main livelihood of the region. In recent years, due to the Eastern Express and the natural beauty of Sarıkamış Ski Center, an increase in the winter tourism potential has been observed. Thus, a vitality has been created in the region of Sarıkamış Ski Center. This research, which aims to determine the spending trends and general satisfaction levels of the tourists staying in the Sarıkamış winter tourism region, is a research in the general survey model based on quantitative data and in the relational survey model. The population of the research study was determined as tourists staying between November 2018 and April 2019 (α=31278) in the Sarıkamış winter tourism region of Sarıkamış district of Kars province. In the study, the tourists who were staying between the dates of November 2018 and April 2019 in the Sarıkamış winter tourism region in Kars and Sarıkamış district (n = 381 +) were selected from the universe by simple random sampling method. The questionnaire was used to collect data. The validity and reliability analyzes of the satisfaction questionnaire in section C of the questionnaire were conducted. Overall, the overall trend of satisfaction of the tourists staying in the winter tourism region is high.