Doğalgazın önemi ve kullanılması ile konutlarda ısınma sisteminin ekonomik seçimi
  1. Tez No: 57445
  2. Yazar: AYDIN ÖZKAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE DO?ALGAZ Yeni eneği kaynağı olarak ülkemize seksenli yılların sonlarında gelen doğalgaz îstanbul,Ankara, Bursa gibi şehirlerimizde sanayi ve konutlarda hızla kullanılmaya başlanmıştır. Kocaeli, Adapazarı, Eskişehir gibi illerimizde de alt yapı çalışmalarına başlanmış önümüzdeki yıllarda kullanılmaya başlanacaktır. Görüldüğü gibi rezerv yönünden sıvı yakıta göre iki kat daha fazla, verim bakımından katı yakıtlardan 1.5 kat daha iyi olan doğalgaz İmla enerji politikamızın değişmesine neden olmaktadır. Doğalgazm elektrik enerjisi üretiminde ve sanayide kullanılması yamsıra konutlarda ısınma amacıyla kullanılmaktadır. Konutlarda, Sobalı, üç şekilde ısmılmaktadır. Tezimizde bireysel sistem ve merkezi sistemin karşılaştırılarak bir sonuç elde edilmesi ile yeni yapılarda sistem seçiminde doğru kararın verilmesine ışık tuttuk. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY NATURAL GAS IN TÜRKİYE Natural gas, which was introduced to Türkiye in the lote 1980s, is curratry being utilised in Istanbul, Ankara and Bursa. Infrastructure works have started in cities such or Kocaeli, Adapazarı and Eskişehir and natural gas is expected to reach there cities soon. Natural gas is considered more efficient then other forms ot fuel. It is mohly used for heeting in residencer and in the industry. IN this study we invertigeted the personal and central heeting system for natural gas and this study may give or idea to choose the right system for new constuructions as well or converting the existing system to natural gas. IV