Ege ve Akdeniz Bölgelerinde kullanılan hava şartlandırma sistemlerinin incelenmesi ve pilot bölgede sistem seçimi
- Tez No: 57446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
vm ÖZET Bu çaılşmada hava şartlandırma sistemleri incelenip, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sistem seçimi üzerinde çalışılmıştır. Uygulama örnekleri konfor klimasına yönelik olup restorant, villa ve bir otelin yatak katlarına yaz ve kış kliması için uygulanabilir klima sistemleri üzerinde durulmuştur. Bir mahaldeki hava şartlarının istenen değerde sağlanması için uygulamada bir çok hava şartlandırma ( klima ) sistemi vardır. Bu çalışmadaki örneklerde konfor, mimari, yatırım ve işletme maliyetleri gibi sistem seçimine etki eden faktörler göz önüne alınarak sistemlerin karşılaştırılması da yapılarak uygun sistem seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, air conditioning systems have been examined and insisted on system selection in the Mediterrian and Aegen regions. The examples of this study directed toward comfortable air conditioners concentrated on air conditioning systems which are appropriate and applicable to be used both in summer and winter seasons for a restaurant, bedrooms in a hotel or a villa. There are many air conditioning systems which are available to keep air conditions in the desired levels depending on the conditions in a place in where they are located. In this study, the factors such as investment expenditure, operating cost, architecture and comfort which have direct affect on systems and comparisons for these factors between available systems have made before the selection of the most appropriate system.