Efficient parameter mapping for magnetic resonance imaging
Manyetik rezonans görüntüleme için verimli parametre haritalaması
  1. Tez No: 574476
  2. Yazar: KÜBRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dengeli kararlı-durum serbest devinim (bSSFP), kısa görüntüleme sürelerinde yüksek SNR sağlayan bir manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sekansıdır. Fakat, ana manyetik alan eşitsizliklerine karşı hassaslığı bulunmaktadır, bu hassaslık rezonans dışı frekans kaymalarının görece fazla olduğu bölgelerde bant artefaktlarına sebep olur. Bu artefaktları bastırmak için genellikle bir dizi farklı RF faz çevrimi artırımı kullanılarak aynı anatominin birden fazla bSSFP görüntüsü elde edilir. Faz-çevrimli bSSFP taramalarının birlikte işlenmesi, manyetik alan eşitsizlerinden kaynaklanan bant artefaktlarını bastırmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Çoklu faz-çevrimli bSSFP taramaları, faz-çevrimli bSSFP sinyal modelinden faydalanılarak parametre haritalaması için de kullanılabilir. Model tabanlı bu yaklaşımlar etkili olsa da genellikle çok sayıda veri taraması yapılmasına ihtiyaç duyar, bu yüzden de tarama verimliliğini sınırlar. Bu tezde faz-çevrimli bSSFP ile parametre haritalamayı artırılmış verimlilik ve doğruluk ile yapmak için yeni bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem, karmaşık bSSFP sinyalleri için oluşturulan eliptik sinyal modeline dayanır; ve sinyalin geometrisi ile ilgili bir gözlemi kısıtlı parametre haritalaması problemine dahil eder, böylece bilinmeyenlerin sayısı ve bu sayede problem için gereken tarama sayısı azaltılabilir. Bu yöntem, tahminlerin doğruluğunu artırmak için sözlüğe dayalı bir tanımlama işlemi de kullanmaktadır. Yapılan benzetimler, fantom ve in vivo deneyler, önerilen yöntemin daha az tarama ile parametre haritalamasına izin vererek tarama verimliliğini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Balanced steady-state free precession (bSSFP) is a magnetic resonance imaging (MRI) sequence that enables high signal-to-noise ratios in short scan times. However, it has elevated sensitivity to main field inhomogeneity, which leads to banding artifacts near regions of relatively large off-resonance shifts. To suppress these artifacts, multiple bSSFP images of the same anatomy are commonly acquired with a set of different RF phase-cycling increments. Joint processing of phase-cycled acquisitions has long been employed to eliminate banding artifacts due to field inhomogeneity. Multiple bSSFP acquisitions can be further used for parameter mapping by exploiting the signal model of phase-cycled bSSFP. While model based approaches for mapping are effective, they often need a large number of acquisitions, inherently limiting scan efficiency. In this thesis, we propose a new method for parameter mapping with improved efficiency and accuracy in phase-cycled bSSFP MRI. The proposed method is based on the elliptical signal model framework for complex bSSFP signals; and introduces an observation about the signal's geometry to the constrained parameter mapping problem, such that the number of unknowns and thereby the required number of acquisitions can be reduced. It also leverages dictionary-based identification to improve estimation accuracy. Simulated, phantom and in vivo experiments demonstrate that the proposed method enables improved parameter mapping with fewer acquisitions.