Çok katlı betonarme yapılarda taşıyıcı sistemin etkisi
The effect of load carrying system in multi-storey reinforced concrete structures
  1. Tez No: 574477
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir yapının üzerine etkiyen çeşitli yükleri belirli bir performans seviyesinde taşıyabilmesi hayati bir öneme sahiptir. Yapının davranışını etkileyen en önemli parametrelerden birisi sahip olduğu taşıyıcı sistemdir. Yönetmelikler yapı mühendisine nasıl sağlıklı bir taşıyıcı sistem yapılır onu anlatmaktadır. Tez çalışmasına aynı mimari plan için 6 farklı taşıyıcı sistem seçilerek başlandı. İlk bölümde her bir taşıyıcı sistem ayrı ayrı olacak şekilde döşeme bakımından plak, nervür ve kaset döşeme tipleri olarak modellendi. Aynı eksantirisite ve rijitliğe sahip aynı taşıyıcı sistemin, üç farklı döşeme tipinde modellendiği hesap sonuçları karşılaştırıldı. 6 durumun hepsinde 3 döşeme tipi için toplam 18 model incelendi. İkinci bölümde ise plak döşeme tipi, nervür döşeme tipi ve kaset döşeme tipleri için kendi içlerinde 6 farklı taşıyıcı sistem sonucu karşılaştırıldı. Analizlerde STA4CAD paket programı kullanılarak yapının her iki doğrultuda birinci periyotları, kat kütle merkezlerinin deplasmanları, yapısal düzensizliklerden burulma, yumuşak kat ve zayıf kat düzensizlikleri, kolon ve kirişlerde oluşan kuvvetlerdeki değişim ve yapı maliyeti elde edildi ve sonuçlar karşılaştırıldı. Son olarak bütün sonuçlar karşılaştırılarak döşeme tipi seçimi ve taşıyıcı sistem tasarımı konularında çıkarımlarda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Carrying the applied loads on a specified performance scale is vital for a structure. One of the main factors affecting the behavior of the structure is the load carrying system. Indeed, regulations tell how a safe load carrying system must be constmated. In the study, solution and sectioning calculations are performed according to 2018 Turkey Building Earthquake Regulation and TS500 Concrete Building Design and Build Regulations and the loads for the structures are taken from TS 498 Loads Calculation Values on the Dimensioning of Structural Elements. In the second chapter, 6 different load carrying system results are compared for plate, waffle slab flooring types. First period of the structure at two directions, displacement of the floor center of gravity, torsion due to structural irregularities, soft and weak floor irregularities, change of the forces in columns and beams and structure cost are obtained by using STA4CAD software and the results are compared. Finally, implications on the subject of flooring type selection and load carrying system design are found by comparing the results.