Impact of wastewater treatment plants on dissemination of antibiotic resistance genes
Atıksu arıtma tesislerinin antibiyotik direnç genlerinin yayılımına etkisi
- Tez No: 574487
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Atıksu arıtma tesisleri antibiyotik direnç genlerinin yayılımında kilit nokta olarak alıcı ortamlar için risk teşkil etmektedirler. Antibiyotik direnç genlerinin atıksu arıtma tesisleri tarafından giderimi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, konvansiyonel aktif çamur, biyolojik nütrient giderimi, ardışık kesikli reaktör, membran biyoreaktör, paket membran biyoreaktör ve koagülasyon-flokulasyon ile UV dezenfeksiyon ünitelerini içeren bir atıksu arıtma tesisinde yaygın olarak kullanılan β-laktam, sülfonamit, tetrasiklin, aminoglikozit, makrolid-lincosamidstreptogramin, kinolon ve amfenikol antibiyotik gruplarına sırasıyla karşılık gelen blaCTX-M, sul1, tetA, aadA, ermB, qnrS ve cmlA yedi antibiyotik direnç geninin mevsimsel giderim verimlilikleri incelenmiştir. Atıksu arıtma tesislerinin girişlerindeki ve çıkışlarındaki antibiyotik direnç geni ve total bakteriyel gen miktarları kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmiştir. En yüksek antibiyotik direnç geni giderim verimlilikleri membran biyoreaktör ve paket membran biyoreaktör sistemlerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment plants (WWTPs) as hotspots of the antibiotic resistance genes (ARGs) pose risk to receiving environments. Removal of ARGs through WWTPs, therefore, is great importance. For this reason, common types of WWTPs including conventional activated sludge (CAS), biological nutrient removal (BNR), sequencing batch reactor (SBR), membrane bioreactor (MBR), package MBR, WWTP with coagulation-flocculation and UV disinfection units were investigated in terms of their seasonal removal efficiencies on seven ARGs including the genes blaCTX-M, sul1, tetA, aadA, ermB, qnrS and cmlA corresponding to commonly used antibiotics β-lactams, sulfonamides - trimethoprim, tetracyclines, aminoglycosides, macrolides – lincosamides - streptogramins, quinolones and amphenicols, respectively. Copy numbers of the ARGs and overall bacterial genes in both influents and effluents of the each WWTP were determined through quantitative polymerase chain reaction. The highest ARG removal efficiencies were obtained from MBR and package MBR systems.