Çelik levhalarla kesmeye karşı güçlendirilen betonarme kirişlerin analitik olarak modellenmesi
Analytical modeling of rc beams retrofitting with steel plates against shear forces
- Tez No: 574497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mühendislik yapılarının imalatından başlayarak kullanım ömrü boyunca karşılaşabileceği birçok tehdit bulunmaktadır. Bunlara yanlış tasarım, yanlış imalat, deprem, rüzgâr vb. örnekleri verebiliriz. Hasar gören yapıları tekrardan inşa etmek yerine güçlendirme yoluna gitmek maddi ve zaman kayıplarını azaltmak için doğru bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenle günümüzde güçlendirme çalışmaları oldukça önem kazanmıştır. Oldukça yaygın kullanım alanına sahip olan betonarme eleman ve yapıların çeşitli yükler altında davranışının belirlenmesi, laboratuvar ortamında yapılan model deneylerle mümkün olmaktadır. Ancak deneylerde kullanılan eleman boyutlarının büyüklüğü ve gerçekçi yük verme güçlüğü gibi nedenlerden dolayı bu çalışmaların maliyeti oldukça yüksek olmakta ve uygulamalar uzun zaman alabilmektedir. Bu sebeple deneyi yapılamayan bazı ara durumların bilgisayar ortamında sayısal olarak incelenmesinde büyük fayda vardır. Aynı zamanda bu tür çalışmalar hazır bilgisayar programların kapsamının anlaşılabilmesi için de önemlidir. Elde edilen sonuçlar, hazırlanan sayısal modelin oluşturulma tekniğinden de oldukça etkilenmektedir. Yapı mekaniğinde, gerçek davranışa uyan ideal analitik modelleme tekniklerinin belirlenebilmesi amacıyla yapılacak olan çalışmalar gereklidir. Bu tez çalışmasında, deneysel çalışması literatürde yer alan T kesitli betonarme kirişlerin bilgisayar ortamında doğrusal olmayan sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Kirişlerin kesme etkisine karşı çelik levhalarla güçlendirme durumlarına göre elde edilen sonuçlar dayanım, rijitlik, deplasman ve çatlak gelişimi yönünden karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Böylece, bilgisayar modelinin doğruluğu kontrol edilmiş ve kullanılan modelleme tekniği idealize edilmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarıyla doğrusal ötesi davranışa ait bulgular karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many threats that may be encountered during the life of the engineering structures. Wrong design, wrong manufacturing, earthquake, wind etc. we can give samples. Instead of rebuilding damaged structures, reinforcing the right is the right option to reduce material and time losses. For this reason, strengthening studies have started to gain importance. The determination of the behavior of reinforced concrete elements and structures under various loads is possible with model experiments performed in the laboratory. However, due to reasons such as the size of the elements used in the experiments and the realistic load-bearing difficulties, the cost of these studies is quite high and applications can take a long time. For this reason, it is of great benefit to numerically examine some intermediate situations that have not been tested. At the same time, such studies are important for understanding the scope of ready-made computer programs. The results obtained are highly influenced by the technique of preparing the numerical model. In structural mechanics, studies are needed to determine the ideal analytical modeling techniques that match actual behavior. In this thesis, a nonlinear numerical analysis of a T-section reinforced concrete beams, whose experimental work is in the literature, was performed. The results obtained according to the retrofit with steel plates against the shear effect of the beams were compared in terms of strength, stiffness, displacement and crack development. Thus, the accuracy of the computer model was checked and the modeling technique used was idealized. The results of the experimental study and the findings of the nonlinear behavior were compared and interpreted.