Beta tipi Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr alaşımlarının PVD tekniği ile hafifmetaller üzerine kaplanması
PVD coatings of β type (Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr) alloy on light metals
- Tez No: 574501
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; saf Mg, saf Al, AZ31, A383 ve AA7075 hafif metalleri üzerine PVD tekniği kullanılarak Ti-Nb-Ta-Zr (TNTZ) alaşımı başarılı bir şekilde kaplanmıştır. Ayrıca, Al esaslı bazı taban altlıklara eloksal işlemi uygulanarak kaplama yapılmış ve kaplamaların SBF ortamındaki in-vitro dirençleri karşılaştırılmıştır. Kaplamaların karakterizasyonu, SEM-EDS, XRD ve AFM ile yapılmış, adhezyon dirençleri ise çizme (scratch) testleri ile ölçülmüştür. Karakterizasyon çalışmaları, kaplama kalınlığının yaklaşık 0.5 µm, tane yapılarının düzenli, kaplama katmanlarının homojen, tane boyutlarının 20-40 nm arasında değiştiği, porozite oranlarının ise %1'den az olduğu belirlenmiştir. Kaplama işleminin yüzey temas açısını düşürdüğü, kaplama adhezyon direncinin biyomalzemelerden istenen değerleri karşılayabildiği görülmüştür. Ayrıca, kaplama öncesi yapılan eloksal işleminin SBF ortamında korozyona karşı bir bariyer olarak hareket ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, The Ti-Nb-Ta-Zr (TNTZ) coating alloy was successfully applied on the pure Mg, pure Al, AZ31, A383 and AA7075 light metals using PVD technique. In addition, some Al-based substrates were coated by anodizing process. The in-vitro corrosion resistance of these coatings were tested using SBF solution. The coatings were characterized by using SEM-EDS, XRD and AFM. The adhesion resistance was measured too by scratch test. Characterization studies presented that the coating thickness was approximately of 0.5 µm, the grain structures were regular, the coating layers were homogeneous, the grain sizes varied between 20-40 nm, with porosity rates less than 1%. It has been found that the coating process decreases the surface contact angle and that the coating adhesion resistance could meet the needed values from the biomaterials. Furthermore, anodizing prior to coating was found to act as a barrier against corrosion in the SBF environment.