Beta-tipi Ti‒29Nb‒13Ta‒4.6Zr alaşımlarının PVD tekniği ile konvansiyonel 316L metalik implant malzemeler üzerine kaplanması ve in-vitro korozyon dirençlerinin belirlenmesi
Coating of beta-type Ti ‒ 29Nb ‒ 13Ta ‒ 4.6Zr Alloys on conventional 316L metallic implant materials with PVD technique and determination of In-Vitro corrosion resistance
  1. Tez No: 758102
  2. Yazar: İLYAS ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada 316L paslanmaz çelik üzerine Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr (TNTZ)-Cr/Mo katkılı alaşımların PVD tekniği ile kaplanmaları ve in-vitro korozyon dirençlerin elektrokimyasal tekniklerle araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 316L paslanmaz çeliği TNTZ-Cr/Mo ile PVD tekniği kullanılarak başarılı şekilde kaplanmıştır. Kaplamaların in-vitro korozyon dirençleri potansiyodinamik polarizasyon teknikleri kullanılarak ölçülmüştür. Kaplamaların karakterizasyon çalışmaları taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektroskopisi (EDS), X-ışını kırınım (XRD) ve mikrosertlik ölçümü (Knoop) cihazları kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, kaplamaların hidrofilik durumlarını karşılaştırmak için kontak açısı ölçümleri de yapılmıştır. Bulgular: SEM ve XRD analizleri yapılan kaplamaların kristal yapıda ve homojen olduğunu göstermiştir. TNTZ-Cr ve TNTZ-Mo kaplamalar yüzeyin ıslanabilirliğini artırmıştır. Kaplamalar iyi korozyon direnci gösterip yüzeylerin sertlik değerlerini artırmıştır. En yüksek korozyon direncini TNTZ-Mo kaplaması göstermiştir. Sonuç: Mekanik ve korozif sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde TNTZ-Cr ve TNTZ-Mo kaplamaların biyomedikal imptlantların doku/implant arayüzey özelliklerinin iyileştirilmesinde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the coting of the Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr (TNTZ)-Cr/Mo alloys on 316L stainless steel by the PVD technique was aimed. Method: TNTZ-Cr/Mo alloy has been successfully coated on 316L stainless steel by using the PVD technique. The in-vitro corrosion resistance of the coatings was measured by the potentiodynamic polarization technique. The characterization studies of the coatings were carried out by using a scanning electron microscope (SEM), an energy dispersion spectroscopy (EDS), an X-ray diffraction (XRD), and microhardness measurement (Knoop). In addition, contact angle measurements were performed on the coated surfaces to compare their hydrophilic behaviours. Findings: The SEM and XRD analyzes showed that the coatings have a crystalline structure and a homogeneous distribution. TNTZ-Cr and TNTZ-Mo coatings increased the wettability of the surface. All coatings showed good corrosion resistance to uncoated surfaces and increased the hardness values of the 316L stainless steel. TNTZ-Mo coating showed the highest corrosion resistance. Results: It was concluded from corrosion and mechanical tests that TNTZ-Cr and TNTZ-Mo coatings can be used to progress the tissue/implant interface properties of biomedical implants.