Astemizol ve imipramin'in DU-145 prostat hücre hatlarına sitotoksik ve Eag1 kanalları üzerine elektrofizyolojik etkileri
The astemizole and imipramine effects on cytotoxicity of DU-145 cell line and on electrophysiology of Eag1 channels
- Tez No: 574502
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hücre membranındaki iyon kanalları tümör varlığında fizyolojik değişimlere maruz kalabilmekte ve bu nedenle kanser fizyolojisi ile ilişkilendirilmektedir. Potasyum iyon (K+) kanallarının bir üyesi olan Eag1 K+ kanalları normal vücut hücrelerinde sınırlı düzeylerde eksprese edilirken, pek çok kanser tipinde yoğun olarak eksprese edilirler. Bu nedenle kanser araştırmalarında ilgi çekmektedir. Bu çalışmada bir antihistaminik olan astemizol ve bir trisiklik antidepresan olan imipramin'in kanser hücreleri üzerine antiproliferatif ve kanal akımları (yama-kenetleme) üzerine etkileri incelenmiştir. DU-145 prostat kanseri hücre hatları çoğaltılmış ve xCELLigence gerçek zamanlı hücre analizi yöntemi uygulanarak astemizol ve imipramin'in proliferasyon üzerine etkileri incelenmiştir. Gerçek-zamanlı hücre analizinde kontrol grubu (ilaç uygulanmamış) ile birlikte her bir ilaç için 1 μM, 20 μM, 50 μM, 75 μM konsantrasyonları prostat kanser hücrelerine uygulanarak etkileri değerlendirilmiştir. Deneyler sonunda hücre indeks değerleri elde edilmiştir. Tüm doz gruplarında 0. saat ortalama hücre indeks (CI) verileri baz alınarak 24, 48, 72, ve 96. saatler boyunca hücre proliferasyon hızındaki değişimler incelenmiştir. 0. Saat verileri ile karşılaştırıldığında kontrol grubunda 48, 72 ve 96. saatler sonunda CI değerleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Ion channels in the cell membrane can be exposed to physiological changes in the presence of tumors and are therefore they are associated with cancer physiology. The Eag1 K+ channels, which are members of the K+ channels, are expressed in limited levels in normal body cells, whereas they are intensely expressed in many types of cancer. Therefore, it attracts attention in cancer research. In this study, the anti-proliferative and the Eag1 K+ channel flow effects of astemizole, an antihistamine; and imipramine, a tricyclic antidepressant were investigated in DU-145 prostate cancer cell lines. The reproduced DU-145 prostate cancer cell lines were replicated and xCELLigence real time cell analysis method was used to investigate the effects of astemizole and imipramine on cell proliferation. In addition, patch-clamp studies have evaluated the effects of these drugs on channel flows. In real-time cell analysis, the effects of 1 μM, 20 μM, 50 μM, 75 μM concentrations of both drugs were evaluated on the prostate cancer cells. At the end of the experiments, CI values were obtained. In all experimental groups, changes were examined in cell proliferation rate during 24, 48, 72 and 96 hours based on the 0 hour average CI data. CI values were increased between the 24-96th hours in all dose groups when compared with 0 hour data. In the control group, at the end of the 48th, 72th and 96th hours, the CI values increased significantly (p 0.05).