Astemizolün spektrofotometrik yöntemle miktar tayini
Spectrophotometric determination of Astemizole
  1. Tez No: 69762
  2. Yazar: SEVİL MÜGE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, antihistaminik bir ilaç maddesi olan astemizol için iyon çifti oluşturulması esasına dayanan iki yeni visibl spektrofotometrik miktar tayini yöntemi geliştirildi ve bu yöntemler tabletlerde astemizol analizine uygulandı. Geliştirilen bu yöntemlerde astemizolün diklorometanda hazırlanan çözeltisi, sırasıyla TP 00 ve pH 3.5 ; MO ve pH 4.0 sitrat-fosfat tampon çözeltileri muamele edildi. Ekstraksiyon işleminden sonra meydana gelen sarı renkli organik fazların absorbansları TP 00 için Xmax=413nmI MO için Xmax = 428nm de aynı şartlarda hazırlanan boş denemelere karşı ölçüldü.TP 00 için 4, MO için 6 kat belirtecin reaksiyonun tamamlanması için yeterli olduğu ve astemizol:TP 00 ve astemizokMO iyon çiftlerinin renk şiddetlerinin karanlıkta ve oda sıcaklığında sırasıyla 6 ve 24 saat sabit kaldığı saptandı. Job' un Sürekli Değişim metoduyla, astemizolün hem TP 00 hem de MO ile 1 :2 mol oranında iyon çifti oluşturduğu bulundu. Yukarıda geliştirilen yöntemlerle çalışıldığında her iki belirteç için de absorbans ile astemizol konsantrasyonun doğrusal olduğu aralık 1.0 - 7.0 \ıg mi"1 bulundu. Ölçü eğrilerine ait regresyon denklemleri TP 00 için A = 0.1391c - 0.004 ( r = 0.9999 ) ve MO için A = 0.1310 c - 0.005 ( r = 0.9999 ) olarak hesaplandı. Geliştirilen yöntemler, astemizolün tabletlerine uygulandı. Her iki belirteç için elde edilen sonuçlar, üretici firmanın UV-spektrofotometrik yöntemiyle, t- ve F- testleri uygulanarak istatistiksel olarak kıyaslandı. %95 olasılık düzeyinde ortalamalar ve standart sapmalar yönünden anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak, geliştirilen iki yeni spektrofotometrik miktar tayini yöntemi kolay, hassas, tekrarlanabilir ve kısa sürede sonuç verdiği için astemizolün rutin analizlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study two new spectrophotometry methods based on the formation of ion pair complexes using tropaeolin 00 ( TP 00 ) and methylorange ( MO ) as ion pair complexing reagents were developed for the determination of astemizole in tablets. The solutions of astemizole in dichlorometane treated with TP 00 at pH 3.5 and with MO at pH 4.0 using citrate-phosfate buffer solutions, respectively. After the extraction absorbances of the yellow dichlorometan solutions was measured at 41 3 nm for TP 00 and 428 nm for MO at the same conditions against a reagent blank. For TP 00 4 and for MO 6 fold excess of the reagent was found to be sufficent to complete the reaction. The colour intensity of ion pair complexes was stable at least 6 hours for TP 00, 24 hours for MO at room temperature, in the dark. The stochiometric balance between astemizole and reagents was investigated using Job's continuous variation method. The results obtained showed that 1:2 complexes formed between astemizole and the reagents. In both methods Beer's law was obeyed over the concentration range of 1.0 - 7.0 ng.ml"1. The regression equation for astemizole:TP 00 ion pair is A = 0.1391c - 0.004 ( r = 0.9999 ) and astemizole:MO ion pair is A = 0.1310c - 0.005 ( r = 0.9999 ). The developed ion pair extraction methods were applied to commercially avalaible tablets and the results were statistically compared with those obtained by the UV-spectrophotometric method using t- and F-tests. At 95% confidence level there is no significant difference between the proposed methods and UV-spectrophotometric method with respect to the mean values and standart deviations. In conclusion the proposed methods are simple, economic, sensitive, satisfactory and reproducble. They are recommended for routine analysis of astemizole.