Klein J (Y) fonksiyonu dönüşüm özellikleri ve Eisenstein serileri için bir inversiyon problemi
- Tez No: 57451
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAHRAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
TANITICI ÖZET I. Bölümde sabit olmayan bir eliptik fonksiyonun oluşturulması problemi üze rinde çalıştık. Periyodları tanımladık ve bu periyodlara sahip en basit eliptik fonksiyonu bulmaya çalıştık. Eliptik fonksiyonun lineer olmayan bir diferansiyel denklemi sağladığını verdik. Klein'nin modüler fonksiyonunu tanımladık ve J nin Modüler dönüşümler altında invaryantlığını gösterdik. J(t) ve A(t) nin fouirer açı lımları verildi. I. Bölümde birim modüllü dönüşümler incelendi. F modüler grubunun doğu ranlarının T ve S olduğunu gösterdik, f fonksiyonu modüler ve eşdeğer olarak sı fırdan farklı ise o zaman Rp esas bölgesinin kapanışında fin sıfırlarının sayısının kutuplarının sayışma eşit olduğunu ispatladık ve sonra Eisenstein serileri için inversiyon problemine ve Picard teoremine uygulamaları verildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter we studied on the problem of constructing a non constant elip- tic function we prescribed the periods arnd tried to find the simplest elliptic functi on having these period. We gived the elliptic function satisfies the nonlinear diffe rential equation. We introduced Kleins Modüler function and inticated invariance of J undur unimodular transformations. We gived the Fouirer expansions of A(t) and J(x). In the second chapter we studied unimodular trnasformations in greater detail. We showed the modular group T is generated by Tand S. We proved if f is modular and not identically zero then in the clousure of fundemantal region Rr the number of zeros f is equal to the number of poles and then applications to the inversion problem for Eisenstein series and Picard's theorem had been given. IV