Büroların aydınlatma düzenleri açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 57453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel olarak, bürolarda aydınlatma düzeni temel ilkeleri ele alınmış ve değişik boyutlarda büro hacimleri belirlenerek, doğal, yapay ve bütünleşik aydınlatma düzenleri kurulmuştur. Çalışma, dört ana bölüm ve ekler bölümlerinden oluşmaktadır. 1. Bölüm' de, büro binaları tanımlanmış ve büro binaları içinde yer alan çalışma ve toplantı mekanları, mimari açıdan incelenmiştir. 2. Bölüm' de, bürolarda, aydınlatmanın önemine değinilerek, olması gereken görsel konfor koşullan belirlenmiştir. 3. Bölüm' de, 2. Bölüm'de belirlenen görsel konfor koşullarına uygun olarak, oluştu rulabilecek aydınlatma düzeni temel ilkeleri, büroların tipleri ve işlevlerine göre, ayrı ayrı ele alınmıştır. 4. Bölüm'de, değişik boyutlardaki büro hacimleri, doğal, yapay ve bütünleşik aydınlatma düzenleri açısından, incelenip, değerlendirilmiştir. Ek l'de, bürolarda sıklıkla kullanılan, flüorışıl lambalar ve flüorışıl lambalı aydınlatma aygıtları ele alınmıştır. Ek 2' de, belirlenen hacimlerdeki günışığı aydınlık düzeyi değerlerinin hesap yöntemi açıklanmıştır. Ek 3 'de, belirlenen büro hacimlerinde, lamba ışığı aydınlık düzeyinin hesaplanmasında kullanılan bilgisayar programı (LUCY) ile ZIJL yöntemi karşılaştırılmıştır. Ek 4' de, günışığı ile lamba ışığı bileşimi (bütünleşik aydınlatma) ve bütünleşik aydınlatma düzenlerinin kullanımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, firstly, basic principles of lighting systems have been given. Secondly, different dimensions of office spaces have been determined and daylighting, electric lighting and integrated lighting systems hava been designed. The study consists of four chapters. In the first chapter, office building has been defined and working places and conference rooms have been examined. In the second chapter, the importance of lighting in offices has been emphasized and the conditions for visual comfort have been determined. In the third chapter, basic principles of lighting systems, which obtain the conditions, determined in the second chapter, have been given. In the fourth chapter, different dimensions of office spaces have been examined and evaluated in terms of daylighting, electric lighting and integrated lighting systems. VI