Tip 1 diyabetli hastalarda glukoz izleme sistemi memnuniyet ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması: Geçerlilik ve güvenirlik çalışması
The turkish adaptation of glucose monitoring system satisfaction scale: A validity and reliability study
- Tez No: 574531
- Danışmanlar: PROF. BARIŞ ÖNDER PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus; insülinin yetersiz olması ya da hiç olmaması sonucunda karbonhidrat, yağ, protein metabolizmaları ve damar yapısında oluşan bozukluklar ile karakterize, komplikasyonları ağır seyredebilen ve erken mortaliteye sebep olabilen kronik bir hastalıktır. Diyabeti olan kişinin evinde kendi kendine kan şekeri düzeylerini ölçebilmesi, ani kan şekeri düşmeleri ve yükselmelerinin erken saptanabilmesi ve gereken önlemlerin alınabilmesi için son derece önemlidir. Glikoz izleme cihazlarının tedavi memnuniyetini ve kalitesini değerlendirmek ve geçerli bir yöntem geliştirmek için Polonsky ve arkadaşları tarafından 4 faktörlü 15 soru içeren“Glikoz İzleme Sistemi Memnuniyeti Ölçeğini”geliştirilmiştir. Biz bu çalışmada Glikoz İzleme Sistemi Memnuniyeti Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini aynı zamanda, HbA1c, sosyo-demografik bulgu ve değişkenlerle olan ilişkisini inceledik. Gereç-yöntem: Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan anket soruları ve Glikoz İzleme Sistemi Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Anket sosyodemografik durum, Glikoz İzleme Sistemi Memnuniyeti Ölçeği ile ilişkili olabilecek 37 soru ve 1 ölçekten (15 soru) oluşan toplam 52 sorudur. Çalışmamıza 01.04.2018-31.09.2018 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniği ve Endokrinoloji Polikliniğine başvuran tip 1 diyabetli 152 gönüllü hasta katılmıştır. Bulgular: Araştırma 102'si kadın, 50'si erkek olmak üzere toplam 152 Tip 1 diyabet hastası üzerinde yürütülmüştür. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 22 istatistik programıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ölçeğin güvenirliği iç tutarlılık hesaplanmış olup Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayıları 0.814 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus is a chronic disease with the characteristics of carbohydrates, lipids and protein metabolism disorders and vessel structure defects caused by deficiency or lack of insulin and it can progress with heavy complications and lead to early mortality. It is very important for a diabetic patient to be able to measure their own blood sugar levels by themselves at home to detect any rise or fall and to take any necessary preacautions. In order to evaluate treatment satisfaction and quality of glucose monitoring devices and to establish a validated method“Glucose Monitoring Sistem Satisfaction Scale”with 4 factors and 15 questions is developed by Polonsky et al. In this study, we investigated the validity and reliability of Turkish form of Glicose Monitoring Sistem Satisfaction Scale and at the same time ,its association with HbA1c, sociodemographic findings and variables. Material-Method: Research survey questions created by the author and Glicose Monitoring Sistem Satisfaction Scale were used in the investigation. Survey is composed of a section for sociodemographic status and 52 questions,37 of those are about Glicose Monitoring System Satisfaction Scale and the scale itself contains the remaining 15 questions. The patients who attended to Katip Çelebi University, Internal Medicine and Endocrinology Policlinics between 01.04.2018 and 31.09.2018 were voluntarily included in this study. Findings: Investigation is conducted on 102 female, 50 male, in total 152 Type I Diabet patients. Statistical analysis of data were processed by using IBM SPSS 22 statistics program. In this study, reliability of the scale is calculated with internal consistency and, Cronbach alfa internal consistency reliability coefficients was found as 0.814. General correlation of the scale (r= 0.927 p < 0.001) is found to be positive and highly significant (p< 0.001).Factor loads of the items of the scale which is adapted to Turkish vary between 0.38 and 0.76, so they were detected to have validity with acceptable factor loads.