Diyabetik retinopati nedeniyle intravitreal anti-VEGF tedavisi alan diyabetik hastalarda akut böbrek hasarı, proteinüri ve hipertansiyon sıklığı
Frequency of acute kidney injury, proteinuria and hypertension in diabetic patients wi̇th diabetic retinopathy receiving i̇ntravi̇treal anti-VEGF therapy
  1. Tez No: 786528
  2. Yazar: CANAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati nedeniyle intravitreal anti-VEGF enjeksiyonu yapılan diyabetik hastalarda, bu işlem sonrasında akut böbrek hasarı, proteinüri ve hipertansiyon sıklığının araştırılması. Gereç ve Yöntem: 31/12/2020- 31/12/2021 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine diyabetik retinopati tanısı ile başvuran ve intravitreal anti-VEGF (anti- vasküler endotelyal büyüme faktörü) uygulanan18 yaşından büyük 59 hasta verileri tarandı. Çalışmamızda dışlama kriterleri; diyabetik nefropati dışında nedeni bilinen proteinürisi olan, retinopati dışı bir endikasyon ile anti-VEGF tedavi alan, tanı almış malignitesi olan, hepatit B, C ve tüberküloz dahil olmak üzere kronik enfeksiyon tanısı alan, öncesinde vitrektomi geçirmiş, son dönem (GFR
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the frequency of acute kidney injury, proteinuria and hypertension after this procedure in diabetic patients who received intravitreal anti-VEGF injection for diabetic retinopathy. Materials and Methods: Data of 59 patients older than 18 years of age who applied to the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Ophthalmology outpatient clinic with the diagnosis of diabetic retinopathy between 31/12/2020 and 31/12/2021 and were administered intravitreal anti-VEGF (anti-vascular endothelial growth factor) were scanned. Exclusion criteria in our study; Patients with known proteinuria other than diabetic nephropathy, receiving anti-VEGF therapy with an indication other than retinopathy, diagnosed malignancy, chronic infection including hepatitis B, C and tuberculosis, previous vitrectomy, end-stage (GFR