Katkılı betonların eğilme ve aderans mukavemetinin incelenmesi
Analysis of doped concrete's bending and aderans endurance
  1. Tez No: 574550
  2. Yazar: RECEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüz inşaat sektöründe büyük teknolojik değişimler ve ilerlemeler yaşanmaktadır. Beton üretim teknikleri ve kullanılan katkılar her geçen gün daha aktif ve etkin ürünlerle inşaat sektörüyle buluşmaktadır. Bugün için katkılar, beton bileşenleri içerisinde değişmez olarak yerlerini almışlardır. Uygulama koşullarına, üretim tekniklerine ve yapı türlerine bağlı olarak birçok noktada önemli faydalar sağlamaktadır. Beton üretiminde katkı kullanılması artık lüks değil, vazgeçilmez olmuştur. Betonda kullanılan katkılar; mineral, kimyasal ve lif (fiber) katkılar olmak üzere genel olarak üç gurupta toplanmıştır. Beton üretiminde katkı maddesi kullanımı, kazandırdığı ekonomik özelliklerin yanında, dayanım, aderans, işlenebilirlik gibi özellikler üzerinde de oldukça etkilidir. Özellikle, mineral katkı kullanımının dayanım üzerinde oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu katkıların betonun aderans dayanımına etkileri de katkı türüne göre farklılıklar göstermektedir. Bu çalışma çerçevesinde katkılı betonların eğilme, aderans ve eğilmeli aderans özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar veri madenciliği uygulaması geliştirme programı olan Weka ile modellenmeye çalışılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda CEM I 42,5R tip çimento seçilerek; 350 ve 400 kg/m3 olarak kullanılmıştır. Çakıl ve Kırmataş olarak iki farklı agrega tipi seçilerek, süper akışkanlaştırıcı ve hiper akışkanlaştırıcı kimyasal katkılar kullanılmıştır. Mineral katkı olarak çatalağzı ve çayırhan uçucu külleri ile silis dumanı kullanılmıştır. Laboratuvar çalışmaları taze beton, sertleşmiş beton, donatılı beton ve çelik örnekler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Taze beton deneylerinden birim hacim ağırlık, çökme (slump) ve yayılma deneyleri ölçülmüştür. Üretilen beton ve donatılı beton örnekler üzerinde ise basınç, eğilme, aderans ve eğilmeli aderans deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca düz (Ø14, S 220) ve nervürlü (Ø14 ve Ø18, S 420) çelik örnekler üzerinde çekme deneyleri yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda, katkılı betonların basınç, eğilme, aderans ve eğilmeli aderans dayanımlarının arttığı gözlemlenmiştir. Çakıllı agregalarda ve yüksek dozajlı çimento örneklerinde yüksek dayanım değerleri elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen deneysel parametreler kullanılarak modelleme çalışması yapılarak uygun formülasyonlar geliştirilmiştir. Modelleme sonucu bulunan değerler ile deneysel elde edilen verilerin birbirlerine yakın değerler verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are great technological changes and progress in today's construction sector. The concrete production techniques and the dopes used, meet the construction sector day by day with more active and efficient products. Today, the additives have become constant in the components of concrete. Depending on application conditions, production techniques and construction types, it provides significant benefits at many points. The use of additives in concrete production has become indispensable, not luxury anymore. Additives used in concrete can be classified in general as mineral, chemical and fibre (fiber) additives. The use of additives in concrete production is very effective on properties such as strength, adherence, workability as well as the economic properties it provides. In particular, it has been observed that the use of mineral additives is highly effective on strength. The effects of these additives on adherence strength of concrete also vary according to the type of additive. In this study, bending, adherence and bending adherence properties of doped concrete were investigated. In addition, the obtained results were tried to be modelled with data mining application development program Weka. In the experimental studies, CEM I 42,5R type cement was selected and used as 350 and 400 kg / m3. Two different aggregate types were selected as gravel and crushed stone. Super plasticizer and hyper plasticizer chemical additives were used. As a mineral admixture, fume and fly ash and silica fume are used. Laboratory work was carried out on fresh concrete, hardened concrete, reinforced concrete and steel samples. The unit weight, slump and propagation tests were measured from fresh concrete tests. Pressure, bending, adherence and bending adherence tests were applied on the concrete and reinforced concrete samples. Moreover, pulling texts has also been performed on plain steel (Ø14, S 220) rebar steel (Ø14 and Ø18, S 420) samples. As a result of the studies, it was observed that the strength, bending, adherence and bending adherence strength of the reinforced concrete increased. High strength values were obtained in pebbly aggregates and high dosage cement samples. In addition, modelling was carried out by using experimental parameters and appropriate formulations were developed. It was observed that the values obtained from the modelling results and the data obtained from the experimental data were close to each other.