Bazı yenilebilir mantarlarda ağır metal analizi
Determination of heavy metal in some edible mushrooms
- Tez No: 574552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKTAŞ, PROF. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Ladik (Samsun) bölgesinden 2002-2009 yılları arasında Lycoperdon perlatum Pers., Lycoperdon pratense Pers., Lycoperdon molle Pers., Lycoperdon utriformis Bull., Bovista plumbea Pers., Agaricus campestris L., Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser, Helvella acetabulum (L.) Quél., Discina ancilis (Pers.) Sacc., Helvella spadicea Schaeff., yenilebilir 10 mantar türü toplanmıştır. Mantar örnekleri üzerinde yapılan makroskobik ve mikroskobik inceleme sonucunda türlerin teşhisleri yapılmıştır. Toplanan mantarların gıda maddesi olarak kullanılabilirliğinde insan sağlığına etkisi belirlemek amacıyla metal miktarı tespit edilerek gıda maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla toz haline getirilen kuru mantar örnekleri mikrodalga yöntemi ile yakıldıktan sonra; Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe ağır metal analizleri Atomik Absorpsiyon Spektroskopisinde (Contr AAS 300, Anaytik Jena) belirlenmiştir. SRM 1515 (elma yaprağı) referansına karşı metal analizi ölçümleri yapılmıştır. Yapılan metal analiz sonuçlarında mantar örneklerinin ağır metal seviyeleri en düşük ve en yüksek değerleri sırasıyla Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe için 0.34-40.87, 4.99-50.35, 0.73-12.23, 29.33-247.42, 7.47-2341.55, 37.70-370.05, 5.38-75.14, 63.54-182.82, 849.42-3925.30 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Sonuçta, mantarların gıda maddesi olarak kullanılabilirliğinde insan sağlığına etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 edible mushroom species were collected from Ladik (Samsun) region in 2002-2009; Lycoperdon perlatum Pers., Lycoperdon pratense Pers., Lycoperdon molle Pers., Lycoperdon utriformis Bull., Bovista plumbea Pers., Agaricus campestris L., Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser, Helvella acetabulum (L.) Quél., Discina ancilis (Pers.) Sacc., Helvella spadicea Schaeff. The mushroom species were identified through macroscopic and microscopic examinations. To determine the effect of the collected fungi on the human health regarding its consumption as food, its usability as food was investigated by determining their metal content. To achieve this, the dried mushroom samples were burned down by microwave method, Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe heavy metal analyses were carried out using Atomic Absorption Spectroscopy (Contr AAS 300, Anaytik Jena). Metal analysis measurements were done by using SRM 1515 (apple leaf) as a reference. In the results of the metal analysis, the lowest and highest values of heavy metal levels of mushroom samples were found to be 0.34-40.87, 4.99-50.35, 0.73-12.23, 29.33-247.42, 7.47-2341.55, 37.70-370.05, 5.38-75.14, 63.54-182.82, 849.42-3925.30 mg/kg, for Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe, respectively. As a result, it was revealed the mushrooms have no effect on human health when consumed as food.