Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine başvuran tüberküloz olgularının moleküler epidemiyolojisi
  1. Tez No: 574576
  2. Yazar: İMREN NESİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİKMET ÖZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olarak bilinir. Klinik olarak süreğen, granülomatöz nekrozitan bir hastalıktır. Pulmoner tüberküloza bağlı ölümlerin ve bulaşın azaltılmasında, tüberkülozun toplum içerisindeki hızlı yayılımını, bulaşta rol oynayan dinamikleri ve reenfeksiyon ile reaktivasyon arasındaki farkı gösteren epidemiyolojik özelliklerinin bilinmesi önemli rol oynar. Moleküler tekniklerin gelişmesiyle, M. tuberculosis suşlarının tiplendirilmesi, toplum içindeki enfeksiyonun orijini, yayılması ve direnç kazanmış olan suşların erken saptanması gibi önemli epidemiyolojik soruların yanıtını verebilir. Bu nedenle; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarında akciğer ve akciğer dışı tüberküloz (AD-TB) tanısı konan hastaların materyallerinden moleküler teknik ile identifikasyonu, genotiplemesi ve antimikrobiyal ilaçlara direnç durumu da bakılmıştır. Aynı zamanda bu hastaların klinik, radyolojik ve biyokimyasal değerlendirmesi yapılarak aileler ile bu veriler arasında ilişki olup olmadığının bakılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarında 2009 - 2014 yılları arasında Akciğer TB ve ya AD-TB tanısı alan 402 hastanın laboratuvarda tanı için değerlendirmeleri yapılan örneklerden spoligotyping yöntemi ile moleküler tiplendirmeleri yapılmıştır. Bu hastaların retrospektif olarak dosya taramaları yapılmış ve demografik verileri, doğum yeri, bölgesi, tüberküloz izolasyon yılı, geçirilmiş tüberküloz öyküsü, eşlik eden hastalıklar, ilaç dirençleri, Tüberkülin Cilt Testi (TCT), temas öyküsü, İnterferon-gamma salınım testi sonucu (Quantiferon), klinik ve radyolojik bulguları, aldıkları tedavileri, biyokimyasal verileri, hastane yatışları ve mortalitesi taranmıştır. Bulgular: Toplam 402 (238 erkek, ortalama yaş 52 ± 18.4) TB hastası çalışmaya alınmıştır. Hastaların 248 (%61.7)'i akciğer TB, 135 (%33.6) 'i AD-TB, 19 (%4.7)'u hem Akciğer TB hem de AD-TB tanısı almıştır. Hastaların 203 (% 50.5)'ü Ege bölgesinden, 146( % 36.3)'sına ek hastalık eşlik etmekte ve 85 ( % 21.1)'inde immün yetmezlik durumu saptanmıştır. Laboratuvarda değerlendirilen örneklerde üretilen M.tuberculosis suşlarının moleküler tiplendirmeleri yapıldığında 52'sinin (%12.9) ailesi net belirlenemedi. Belirlenenlerin ise %40'ı T1, %8.2'si H3, %7'si LAM7-TUR, %5'i H1, % 4 'ü LAM3 - S (karma) ve % 4 U ailesinden oluşmaktaydı. Aileler arasında yaş dağılımı, radyolojik ve klinik bulgular, laboratuvar verileri bakımından anlamlı fark yoktu, gruplar benzer özellik göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Purpose: Tuberculosis (TB) is known as an old disease with a history going back even to the origin of humanity. The clinical aspect is a chronic granulamatous disease. The epidemiological aspect of the disease plays a critical role in understanding the control of mortality and contamination, spread of the disease in community, dynamics of contamination and difference between re-infection and re-activation. Advance in the molecular diagnostic tools allows better typing of the TB, thus leads to discover origin of infection in community and early detection of resistant TB. In this study, we investigated with molecular techniques the identification, genotyping and drug resistance of TB bacilli in materials obtained from patients with pulmonary and extra-pulmonary TB in Ege University Hospital. The data were analyzed for correlation with biochemistry and clinical, radiological aspect of the disease. Material - Method: The molecular typing was made with spoligotyping method from bacilli obtained from 402 patients with a diagnosis of pulmonary and extra-pulmonary TB in Ege University Hospital between 2009 and 2014. The demographic data was extracted retrospectively from files of the patients including clinical and radiological findings, origin of case, date of diagnosis, co-morbidity, treatment, drug-resistance pattern, biochemistry, tuberculin skin test, Interferon-gamma release test, length of hospital stay and mortality. Results: The study was conducted on 402 patients (238 male, mean age 52 ± 18.4 years) with TB. Diagnosis of pulmonary Tb was present in 248 (%61.7), extra-pulmonray TB in 135 (%12.9) and 19 (%4.7) pulmonary and extra-pulmonary TB. The origin of the patients was Aegean area in 203 (%50.5) and co-morbidity was present in 146 (%36.3) and 85 (%21.1) with immunosuppression state. In the molecular typing of Tuberculosis of 52 (%12.9) samples the family of bacilli was not identified. The most identified family was found as T1 in %40 followed by H3 in %8.2, LAM7-TUR in %7, H1 in %5, LAM3-S (complex) in %4 and U family in %4. No correlation was found between families in terms of age, radiological and clinical data and laboratory findings.