150 kg kapasiteli 50 gr. hassasiyetli elektronik tartım sistemi
  1. Tez No: 57458
  2. Yazar: MURAT DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Hazırlanmış olan bu yüksek lisans tezinde elektronik tartım sistemlerinde kullanılmakta olan elemanlar çalışma ve kullanım şekillerine göre incelenmiş, bu bilgiler ışığında 150Kg kapasiteli 50gr hassasiyetli bir sayısal elektronik tartım sistemi tasarlanmıştır. Ağırlık dönüştürücüsü olarak yük hücresi kullanılmıştır. Yük hücresi mekanik yapı ve bunun üzerine yapıştırılmış uzama dönüştürücülerinden oluşmaktadır. Uygulanan kuvvet ile mekanik yapı elastik olarak esnemekte ve bu esneme uzama dönüştürücüleri ile ölçülmektedir. Dönüştürücü uzama ile direnci değişen bir ızgara şeklinde metal folyedir. Uzama dönüştürücülerinin bağlantı şekli wheatstone köprüsü yapısındadır. Uygun bir referans gerilim kaynağı ile uyarıldığında çıkış uçlarında ağırlık ile orantılı bir fark gerilimi oluşmaktadır. Yük hücresi çıkışındaki fark sinyali gerekli kararlılıkta ve doğrusallıkta çalışan fark kuvvetlendiricisi ile yükseltilmektedir. Kuvvetlendirilmiş olan analog sinyal, aktif alçak geçiren filtreden geçirilerek içerisindeki 3Hz'den büyük bileşenler bastırılmaktadır. Filtrelenmiş olan analog sinyal yeterli çözünürlüğe sahip analog dijital çevirici tarafından dijital koda dönüştürülür. Analog dijital çevirici çift eğimli, düşük hatalı ve 4 1/2 dijitliktir. Çevirici integral tipi çift eğimli olduğundan ortalaması sıfır olan gürültüleri süzmektedir. Çalışma hızı düşük (saniyede 3 çevrim) olmasına rağmen, ağırlık ölçümü için yeterli hıza sahiptir. Dijital koda dönüştürülmüş ağırlık bilgisi yazılmış olan program tarafından mikrodenetleyici ile işlenir. Yapılan işlem daralma.kalibrasyon ayarı, hassasiyete göre yuvarlatma, göster geden verinin verilmesi gibidir. Dara işlemi oluşturulan tuş takımından tek tuşa basma ile yapılmaktadır. Dara tuşu aynı zamanda sıfırlama tuşu işleminide görmektedir. Sonuç 6 dijitlik bir göstergeden sayısal olarak alınmaktadır. Tasarlanan sistem istenilen kapasite ve hassasiyet özellikleri sağlamakta olup, OKg'dan 150Kg'a kadar yapılan yüklemeleri 50gr hassasiyetle ölçmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, components that used in electronic weighing systems have been researced on working and applications tech niques and by the obtained data, an elctronic weighing system, l50Kg capacity and 50gr resolution have been designed. Load cell is used for weighing transducer. Load cell consist of two parts, mechanical model and strain gage bonded to mechanical part. Mechanical model is stressed by applied force in the elastic limit of metal. Strain caused by applied force is measured by strain gage. The strain gage is a grid of fine wire. Strain gages are connected, one in each arm of wheatstone bridge. The change in resistance of the strain gage wire due to stretching is converted to a differential analog voltage at the bridge output. The differential output voltage of the load cell is ampli fied by a very stable and linear differential amplifier. Noise, greater than 3Hz in amplified analog signal is filtered by an active low pass filter. Filtered analog signal is converted to digital code by an analog digital converter at the sufficient resolution. Selected analog digital converter is dual slope, 4 1/2 dijit with a maximum nonlinearity error of I count. Because of converter is dual slope and integral type, zero averaged noise is filtered. In spite of working speed of converter is low (3 con version per second), it is sufficient for weighing system. Weighing data, converted to digital code is processed by software and hardware. Process is tare, calibration adjust, reso lution adjust, displaying the result. Tare is processed by pres sing one button and tare key is also zero key. Result is displa yed on the six dijit LED display. Designed system is obtained the capacity and resolution specifications and tested by loading the system from OKg to ISOKg at the SOgr resolution. V