Poli(Fenil sülfon)'un ters gaz kromatografisi ile termodinamik etkileşimlerinin incelenmesi
- Tez No: 57457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDANE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, poli(£enil sülfon)' un (PPS), n-nonan, n-dekan, kloroform ve metilen kloriir ile etkileşimi geniş bir sıcaklık bölgesinde ters gaz kromatografisi tekniği ile incelendi. Deneysel olarak elde edilen spesifik ahkonma hacimleri kullanılarak bu çözücünün PPS için ahkonma diyagramları çizildi. Zayıf çözü cüleri olan n-nonan ve n-dekan' m ahkonma diyagramlarından PPS' nun 150°C" deki /3-relaksasyon geçişinin gözlenebildiği, iyi çözücüleri olan kloroform ve metilen klorür' ün ahkonma diyagramlarından ise gözlenemediği görüldü. Ayrıca n-nonan, n-dekan, toluen, n-propil benzen, izopropil benzen ve klor benzen' in PPS ile ter modinamik etkileşimleri, 250°C - 300°C arasındaki sıcaklık bölgesinde çalışıldı. Flory-Huggins termodinamik etkileşim parametreleri (A^f), sonsuz seyrel- tiklikteki ağırlık kesri aktivite katsayıları (fif3), kısmi molar sorpsiyon ısıları (AHııSorp), çözücünün sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısıları (AH1 ) ve polimerin çözünürlük parametresi (62) bulundu. Ayrıca Flory' nin hal denklemi teorisindeki polimer-çözücü etkileşim parametreleri (Af*2) ve etkin değişim enerji parametreleri (X12) de hesaplandı. Sonra bu değerlerin sıcaklıkla, aynı zamanda çözücünün yapısı ile değişimi yorumlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the interaction of poly (phenyl sulfone) (PPS) with n-nonane, n-decane, chloroform and methylene chloride were examined at a wide tempera ture range by inverse gas chromatography technique. The retention diagrams of these solvent for PPS were plotted by using the experimentally obtainted specific retention volumes. It was seen that the ^-relaxation transition of PPS at 150°C can be observed from the retention diagram of n-nonane, n-decane which are poor solvents, while it can not be observed from the retention diagram of chloroform and methylene chloride which are good solvents. In addition, the thermodyna mic interactions of n-nonane, n-decane, toluene, n-propyl benzene, isopropyl ben zene and chloro benzene with PPS were studied at temperature range between 250°C - 300°C. It was obtained the Flory-Huggins termodynamic interaction parameters, Xy£ weight fraction activity coefficients at the infinite dilution, ftf° the partial molar heats of sorption, AHi>30rp the partial molar heats of mixing of the solvent at infinite dilution, AHX and the solubility parameter of polymer, S2. Further, it was calculated the polymer-solvent interaction parameters, X*2 and effective exchange energy parameters, X12 in the equation of state theory given by Flory. Then, the variation of these values with temperature as well as nature of solvent were interpreted. VIII