Dijital eprom yaklaşımı ile bir asenkron motor kontrolünün tasarımı
  1. Tez No: 57460
  2. Yazar: K.BURAK DALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Güç elektroniği ve ac sürücüler birkaç bilim dalıyla ilgili bir teknoloji haline gelmiş olup birçok sahayı içine almaktadır.Bunlar ; yarıiletken güç devreleri, ac makinalar, dönüştürücü devreler, kontrol teorisi ve sinyal elektroniği konularından meydana gelmektedir. Son zamanlarda mikroişlemci ve VLSI devrelerindeki gelişmeler bu bilim dalında büyük ilerlemelere ön ayak olmaktadır. Son yirmi yıldaki teknolojik patlama ile güç elektroniği ve ac sürücüler endüstride geniş uygulama alanı buldu.Bu hareketlilik gelecekte de maliyetlerin düşmesi ve performansın yükseltilmesi ile artarak devam edecektir. Yapılmış olan bu tezde ve deneysel uygulamada verilen IGBT'li inverterle kontrol edilen kısa devre asenkron motorları bugün fabrika otomasyonunda büyük ölçüde kullanılmaktadır. Yük aranda maksimum momentle yolverme, momenti koruyarak hız kontrolü güç elektroniği kontrol yöntemlerinin bilinen eski hız ayarlama yöntemlerine olan avantajları bu çalışmada anlatılmıştır. Ac sürücüler vasıtasıyla daha önce çok kullanılan kontrolü çok basit olan fakat bakım maliyeti yüksek olan ve çok sık arıza vererek işletmede verimi düşüren de motorlardan vazgeçilmiştir.Bunlar yerini bakımı kolay ve ucuz asenkron motorlara bırakmışlardır. Tezin ilk kısmında asenkron motorlar ve bunlarla ilgili kontrol yöntemleri anlatılmış, ikinci bölümde ise inverter çeşitleri ve darbe genişlik mödülasyon yöntemlerine değinilrniştir.Üçüncü kısımda ise yapılan deneysel uygulama ve bu devreye ait değişimler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Power electronics and ac drives are an interdisciplinary technology and embrace many areas, including power semiconductor devices, ac machines, converter circuits, control teory and signal electronics.More recently, the advent of microcomputers and VLSI circuits has advanced the frontier of this technology.After nearly two decades of intense technological evolution, power electronics and ac drives are finding widespread application in industry. This momentum will continue to grow in the future with reductions in cost and improvements in performance. İn this researchment and exprimental examination asencron machines which is controlled by IGBT inverter, is frequently used in factory automation widespreadly. ' Under the load, rounding from hesitation condition with maximum tork and controlling the speed by keeping the tork value ' have got some advantages than the other old speed adjustment systems and these advantages mentioned in this researchment. Industries gave up to use dc motor which is often being out of order in working time.And it has high maintenance cost and clumsy body İt reduced the efficient that is why it replace asencron motor which has cheap cost and easy maintenance, in factories. İn the first section of this thesis, asencron motors and the control methods were being mentioned so clearly.İn second section types of inverters and PWM methods, after all exprimental examination and current, voltage variations were being given in third section. Ill