IBM PC ve IBM PC uyumlu bilgisayarlar için EPROM programcısı
- Tez No: 23950
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALÇI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüzde laboratuvarda kullanmak için bir EPROM programcısı, bir sayısal voltmetre ve bir osiloskop gibi gerekli bir cihaz durumuna gelmiştir. Bu çalışmada, IBM PC, XT, AT, PS/2 ve bunlarla uyumlu bütün bilgisayarlarla kullanılabilen bir EPROM programcısının tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım, donanım ve yazılım olarak iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Donanım kısmı, RS 232C seri portu kullanarak 2716 dan 27512'ye kadar olan bütün EPROM'ları programlayabilecek şekilde tasarımlanmıştır Yazılım kısmı ise, programcı ile bilgisayar arasında seri haberleşmeyi kontrol ederek EPROM'un programlanması, programlanan verinin orjinal veri ile kıyaslanması ve EPROM'un muhtevasının tamamının disk'e kopyalanması işlemlerini gerçekleştirebilecek şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Today, an EPROM programmer is an essential device used in the laboratory like digital voltmeters and oscillloscopes. In this project, an EPROM programmer was designed to be used with an IBM PC, XT, AT, PS/2 and other compatible computers. This design was realized to include hardware and software parts: The hardware contained the serial interface RS 232C for communicating with the personal computers and it was also used to program the series of EPROMs ranging from the type 2716 to 27512. The software for this unit was designed to control communication between computer and the EPROM programmer by means of BASIC language.