Pulman vagonlardaki ısıtma-havalandırma sisteminin kontrolu için mikroişlemci denetimli bir simulatör
- Tez No: 19526
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir toplu taşıma aracı olan t reni erdeki ısı tma-havalandırma sistemi incelenmiş ve mikroişlemci tabanlı bir kontrol sistemi gerçekleştirilmiştir. Kontrol sistemi, hali hazırda seyrüsefer halinde olan mavi pulman vagonlar için gerçekleştirilmiştir. Mikroişlemci tabanlı sıcaklık kontrol sistemi, analog dijital dönüştürücü, Z80 mikroişlemci kartı, tuş takımı ve göstergeler, röle ve anahtar kantından meydana gelmiştir. Sıcaklık kontrolünün yapılabilmesi için bu donanıma uygun yazılım hazırlanarak EPROM'a yüklenmiştir. Analog-di j ital kartına, besleme gerilimi, yüksek gerilim ve ortam sıcaklık sensörleri bağlanmıştır. ADC tarafımdan alınan bu bilgiler değerlendirilmek üzere mikroişlemci kartına bağlanmıştır. Aynı zamanda diğer bilgiler anahtar ve röle kartına gelmektedir. Bu kart yine mikroişlemci kartına bağlanmıştır. Mikroişlemci kartına gelen bilgiler değerlendirildikten sonra ilgili röleleri ve ledleri çalıştırmak için tekrar anahtar ve röle kartına gönderilir. Aynı anda da göstergeden ortam sıcaklığı gözlenebilmektedir. Diğer taraftan gerçekleştirdiğimiz sistem gerçekten bir mikrobilgisayardır. Bu mikrobilgisayarda makina dilinde çalışılmakta ve öğrencilerin eğitiminde de kullanılabilmek tedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the heating-cooling control system in which B.re used in the train is studied and implemented by using microprocessor. The control system has been developed ?for blue train cars. Microprocessoi - based control system consists of analog- dijital convertor, Z80 microprocessor board, keyboard and display unit, relays and switch modules. The software which is compatible with this hardware, is prepared and downloaded to EPROM. Temperature sensors, high voltage and power supply are connected to analog-di ji tal convertor module. Information which is collected by ADC is send to microprocessor board in order to be processed. Other data are coming -from switch module. This module is connected to microprocessor board too. All these information which comes to microprocessor board, &re processed and sent to relay and LED modules. Same time, ambient temperature can be read by using display module. On the other hand, this system which is implemented is a microcomputer. This microcomputer can be used for education by using machine language. ÎI