Environmental performance evaluation of suppliers: A case study on white goods industry
Tedarikçilerin çevresel performans değerlendirmesi: Beyaz eşya sektörü üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 574633
  2. Yazar: HANDE OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
21. yüzyılda, insanlar çevrenin önemi hakkında önceki yüzyıllardan daha fazla farkındalığa sahipler. Bunun arkasında bir çok sebep vardır, ancak nihayetinde iş perspektifinden bakıldığında, satınalma işlevlerinin düşük maliyetli, yüksek kalite seviyesine sahip ancak aynı zamanda çevre konusunda bazı sorumlulukları olan hizmet veya ürünleri satınalma gibi büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Literatürde, yazarın bilgisinin yararına, yeşil tedarikçi seçimi ve değerlendirmesinde bütünsel bir model sağlayan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çoğunlukla, çalışmalar geleneksel tedarikçi seçimi ve değerlendirme modellerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, zorlu sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği sorunları, şirketleri yalnızca çevre yanlısı uygulamaların sürdürülmesini değil aynı zamanda tedarik zincirlerini daha çevreci bir şekilde yönetmelerini de zorlamaktadır. Bu gereklilik aynı zamanda satınalma fonksiyonunun tedarik zincirine entegrasyonunu ve diğer fonksiyonların yanı sıra çevresel sorumluluk duygusunu da gerektirir. Şirketler, çevresel sorunları karar alma süreçlerine dahil ederek satın alma işlevini stratejik bir işlev olarak kabul eden bir yaklaşımı benimsemelidir. Dolayısıyla, bu çalışmanın genel amacı, çevresel faktörleri tedarikçi seçimi ve değerlendirme sürecine entegre etmeyi amaçlayan bir çerçeve sağlamaktır. Bu çerçevenin, yeşil tedarik zinciri çalışmalarında şirketlerin satınalma fonksiyonları açısından karar destek aracı olarak kullanıldığına inanılmaktadır. Uygulama bölümünde, AHP metodu kullanılarak, çevresel performansı içeren tedarikçi seçim ve değerlendirme sürecinin bir çerçevesi geliştirilmiştir. İlgili endüstrilerin üreticileri önerilen modelimizi kullanabilir veya modeli kendi tedarikçilerini değerlendirmek, yeşil tedarikçilerini değerlendirmek veya işbirliği için en iyi yeşil tedarikçiyi seçmek için uyarlayabilir.
Özet (Çeviri)
In 21st century, people are much more aware about the importance of the environment than the previous centuries. There are several reasons behind but at the end, in business perspective, procurement functions have big responsibility such as buying the service or products with the low cost, higher quality level but also having some responsibilities about environment. In the literature, to the best of the author's knowledge, there are limited studies which provides a holistic model on green supplier selection and evaluation. Mostly, the studies are based on the traditional ways of supplier selection and evaluation models. However, the challenging issues of sustainability and the climate change enforces companies not only to pursue pro-environmental practices but also to manage their supply chain in a more environmentally responsible way. This necessity also requires the integration of purchasing function in the supply chain and the sense of environmental responsibility as well as the other functions. Companies should embrace an approach that accepts purchasing function as a strategic function by integrating environmental issues in their decision making process. Hence, the overall objective of this study is to provide a framework which aims to integrate environmental factors into the supplier selection and evaluation process. This framework is believed to serve as a decision support tool for companies in their green supply chain efforts in terms of their purchasing function. Application section, a framework of the supplier selection and evaluation process which incorporates environmental performance is developed by using AHP method. Manufacturers of related industries can use our proposed model, or tailor the model to meet their own needs, to evaluate their green suppliers or to select the best green supplier for cooperation.