19.yüzyıl Avrupa sanatında ölüm olgusuna sembolist bakış: Arnold Böcklin ve ölüm
The symbolist perspective on death in 19th century European art: Arnold Böcklin and death
- Tez No: 574634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlu, yaşadığı çevrede olup biten her eylemi, zaman kavramını ve kendi varoluşunu irdelerken kendi yaşamı üzerinden ölümü de anlamaya çalışır. Fakat hayatın ne anlama geldiğini hiçbir zaman bilemeyeceği gibi ölümün ve yok oluşun da anlamını bulamaz. Ölüme farklı bakış açıları ile yorumlar getirilse de ölüm ve sonrası hakkındaki muamma hep var olacaktır. Bu çalışmada öncelikle ölümün biyolojik, sosyolojik, felsefi ve mitolojik açıdan nasıl algılandığı genel hatları ile incelenip bu şekilde bir çıkarım sağlanmaya çalışılmıştır. İlk bölümün ardından Sembolizm ve Ölüm ilişkisi incelenmiştir. Bu başlık altında sembolün tanımı yapılmış ve vanitas resimleri üzerinde durulmuştur. 19. Yüzyıl Avrupa sanatında Sembolizm'in nasıl ortaya çıktığı ve hangi coğrafyalarda etkili olduğu hakkında bilgi verildikten sonra Arnold Böcklin başlığına geçilmiştir. Arnold Böcklin'in biyografisi ve sanat anlayışı incelenerek Böcklin'in ölüm konulu resimleri sembolizmin özellikleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
While examining every action, concept of time and its own existence, mankind tries to understand death through his own life. But he never knows what life means, nor does it mean death and extinction. Although different perspectives are brought to death, enigma of death will always exist. In this study, first of all, it has been tried to provide an inference in the way that death is perceived in terms of biological, sociological, philosophical and mythological aspects. After the first chapter, the relation between Symbolism and Death was examined. Under this heading, the definition of the symbol has been made and the pictures of vanitas are emphasized. In the 19th century European art, Arnold Böcklin became the subject of the study after giving information about how the symbolism emerged and which geographies were effective. The biography and art of Arnold Böcklin are examined and Böcklin's paintings about death are explained with the characteristics of symbolism.