Mikro vergi planlaması: Vergi arbitrajı müessesesinin Türk Vergi Hukuku içerisindeki yeri ve önemi
Micro tax planning: The place and importance of tax arbitrage practice in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 574638
  2. Yazar: GÖKHAN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Vergi planlaması, ekonomik aktörlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir kurumdur. Vergi planlaması; yazınsal, uygulama, küresel vb. birçok farklı paradigmalardan (değerler dizisi) oluşmaktadır. Yazınsal olarak“vergi planlaması nedir?”sorusuna verilen cevap değişmemekle birlikte, yerel ve küresel uygulamalar açısından sıkça paradigma kaymaları yaşanabilmektedir. Bu paradigma kaymaları, yerel açıdan, sık sık karşılaştığımız vergi mevzuatında meydana gelen değişiklikler gibi uygulamalar olabilirken; küresel açıdansa, ülkeler arası yaşanan mevzuat değişikliğinin, uygulamalara yansıttığı farklılıklarla neticelenmesini örnek olarak gösterebiliriz. Vergi planlamasının birçok değerler dizisinden meydana gelmesi, onu sofistik bir kuruma çevirmekte ve uygulayıcıları için pek çok zorluk doğurabilmektedir. Esas olarak iki aktör tarafından kullanılan vergi planlaması, karşımıza mikro ve makro vergi planlaması olarak çıkmakta ve devlet tarafından planlanan kısım, makro vergi planlaması olurken; vergi mükellefleri tarafından planlanan kısım ise mikro vergi planlaması olmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde vergi planlaması ve vergi arbitrajı müessesesi, vergi mükellefi ve devlet açısından teorik bir analizle ortaya konulmuş ve sofistike bir özelliğe sahip olan bu müesseselerin yazınsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, vergi mükelleflerinin Türk Vergi Hukuku içerisindeki vergi arbitrajı imkanları, şekli vergi hukuku sınırları içerisinde kalarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax planning is an irreplaceable practice for economic actors to survive. Tax planning comprises of literary, practice, global etc. several different paradigms (a string of values). As literary, while the answer to the question“What is tax planning?”remains unchanged, paradigm shifts may often ocur in terms of local and global practices. This paradigm shifts, from a local perspective, while may be practices such as changes in the tax legislation that we frequently encounter; from a global perspective, we can exemplify eventuating with differences of legislative change between countires that reflects to practices. Tax planning consists of string of values which makes it both a sophisticated practice and also can pose many difficulties for its practitioners. The tax planning is used mainly by two actors as micro and macro tax planning; the part planned by the goverment is macro tax planning; the part planned by the taxpayers is micro tax planning. In the first and second chapters of our thesis, tax planning and tax arbitrage practice have been put forward with a theoretical analysis in terms of taxpayers and goverment and the historical framework of these practices which have a sophisticated feature has been tried to be drawn. In the last chapter of the thesis, tax arbitrage opportunities of the taxpayers in Turkish Tax Law presented by staying in adjective tax law limits.