Serbest bölgeler ve vergi rekabeti
Free trade zones and tax competition
  1. Tez No: 188522
  2. Yazar: ALLAKHVERDİ SEFİKHANOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
T.C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜMALİYE ANABİLİM DALIMALİYE BİLİM DALISERBEST BÖLGELER VE VERGİ REKABETİAllakhverdi SEFİKHANOV(Yüksek Lisans Tezi)Serbest bölgeler, bir ülkede belirli ticari faaliyetlerin sürdürülebileceği bir alanıgümrük sınırları dışında bırakmak suretiyle oluşturulan bölgelerdir. Uluslararası ticaretingelişmesi dünya ekonomisinde ülkelere milli geliri artışı sağlayabilmek için değişikkaynak ve arayışlara sevk etmiştir. Söz konusu dünya ekonomisinde pazar gücünü verekabet şansını artırabilmesi için serbest bölgeler sağladıkları avantajlar ile iyi bir kaynakmerkezi durumuna gelmiştir.Bu tez çalışmasında Türkiye'deki serbest bölgelerin gelişimi, özellikleri,faaliyetleri, ülke ekonomisindeki yeri incelendikten sonra küreselleşme ile birlikteyaygınlaşan serbest bölgelerin vergi rekabeti ile olan ilişkisi irdelenmektedir.Birinci bölümde, serbest bölgeler kavramı ve uygulamaları ele alınmıştır. Bölümiçinde serbest bölge kavramı, özellikleri ve tarihçesi tez sınırları içinde kalacak şekildeaçıklanmıştır. Daha sonra serbest bölgelerde sağlanan vergisel teşvik ve avantajlar, serbestbölgelerin türleri açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde, serbest bölgeler ve vergi rekabeti birlikte incelenmektedir. Bubölümde vergi rekabeti genel olarak ele alınmakta olup, vergi rekabeti kavramı vekapsamı, etkileri, vergi rekabeti ve vergi planlaması, vergi harmonizasyonu, vergikoordinasyonu kavramları açıklanmaktadır. Daha sonra vergi rekabetini etkileyen unsurlar,teorisi (Tiebout teorisi), vergi rekabetine yol açan süreç içinde küreselleşme vebölgeselleşme kavramlarına yer verilmiştir. Vergi rekabetinin sınıflandırılması yapıldıktansonra zararlı tercihli vergi rejimleri uygulaması olarak serbest bölgeler ve zararlı vergirekabetine karşı alınan önlemler incelenmiştir.Üçüncü bölümde Türkiye'deki serbest bölgelerin tarihi gelişimi Cumhuriyet öncesive sonrası olmak üzere iki temel dönemde irdelenmiştir. Serbest bölgelerin Türkiyeekonomisine beklenen katkıları makro ve mikro düzeyde açıklanmıştır. Daha sonraTürkiye'deki serbest bölgelerin mevzuatı, sağlanan genel teşvik ve avantajlar, vergiselboyut, faaliyetleri, ticaret hacimleri ve serbest bölgelerle vergi rekabeti birlikte elealınmıştır.Danışman : Yard. Doç. Dr. FİLİZ GİRAY Sayfa Sayısı : 216
Özet (Çeviri)
FREE TRADE ZONES AND TAX COMPETITIONAllakhverdi SEFİKHANOV(Master Thesis)Geographic areas in which foreign companies are allowed to import duty-freecomponent parts for assembly, and then re-export finished products are called free tradezones. The progress of international trade in world economy caused the countries fordifferent sources and searchings to invent the increase of national income. To increase themarket power and competition chance, free zones became to good source centre bysupplying advantages.After examining the progress, properties, activities and the place in countryeconomies of free zones, we will scrutinize the relation of tax competition and free tradezones became widespread along globalization.In first chapter, free trade zones concept and applications are taken up. Withinchapter, free zones concept, properties and history are explained. Afterwards taxencouragements and advantages, types are tried to explain.In second chapter, free trade zones and tax competition are taken up together.Firstly tax competition will be explained general, then concept and coverage, effects, taxplanning, tax harmonization and tax coordination. Afterwards will be given place tocomponents that effect tax competition, theory, globalization and localization within theprocess of causing tax competition. After classifying tax competition, precaution takenagainst free zones as harmful preferential tax regimes and harmful tax competition will bestudied.In third chapter, the historical progress of free trade zones in Turkey will beexplained. Then, expected macro and micro contributions for Turkish economy, Turkishcurrent laws in free zones, supplied general encouragements and advantages, taxdimension, activities, capacities and free trade zones along tax competition will bescrutinized.Advisor : Yard. Doç. Dr. FİLİZ GİRAY Number of Pages : 216