Ni, Fe, Co tabanlı süperalaşımların radyasyon zırhlama kabiliyetlerinin karşılaştırılması
The comparison of radition shielding competencies of Ni, Fe, Co based superalloys
  1. Tez No: 574656
  2. Yazar: ZEYNEP IŞIK KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelişen teknoloji ile radyasyonun günümüzde sağlık, nükleer santraller, medikal onkoloji, sanayi ve teknoloji uygulamaları gibi birçok alanda kullanımı daha da önem kazanarak artmaktadır. Bunun yanında canlıların radyasyona maruz kalma ihtimalleri de artmaktadır. Bu yüzden radyasyondan korunma önemli bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmanın temel unsurlarından bir tanesi zırhlamadır. Bu çalışmada Co, Ni, Fe tabanlı süperalaşımların radyasyon zırhlama yetkinlikleri incelenmiş birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bunun için γ ve X- ışını zırhlamada önemli parametreler olan kütle soğurma katsayısı (μρ), yarı kalınlık değeri (HVL), etkin atom numarası (Zeff), elektron yoğunluğu (Nel) 1 keV- 100 GeV enerji aralığında üzerinde çalışılan alaşımlar için hesaplanmıştır. Ayrıca foton kuvvetlendirme (build-up) faktörleri 0,015–15 MeV enerji aralığında 1-40 ortalama serbest yol (mfp) için belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the use of radiation in many fields such as health, nuclear power plants and medical oncology, industry and technology applications is gaining more importance. In addition, the likelihood of exposure to radiation increases. Therefore, radiation protection is an important research subject. One of the basic elements of protection from the harmful effects of radiation is shielding. In this study, the radiation shielding competencies of Co, Ni and Fe-based alloys were examined and compared with each other. For this, the mass attenuation coefficient (μρ), half-value thickness layer (HVL), effective atomic number (Zeff) and electron density (Nel), which are important parameters in shielding γ and X- rays, were calculated for the alloys studied in the energy range between 1 keV and 100 GeV. Additionally, photon build-up factors were determined for a 1-40 mean free path in the 0.015–15 MeV energy gap.