Antalya ilinde karpuz üretimi ve pazarlama yapısı
Watermelon production and marketing structure in Antalya
- Tez No: 574662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÖKSEL AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya ilinde karpuz üretim ve pazarlama yapısının kantitatif ve kalitatif boyutta ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, bölgede karpuz üretiminin yaygın olduğu Serik ve Aksu ilçelerinde toplam 70 üreticiyle gerçekleştirilen yüz yüze anket yöntemiyle elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anket formunda çiftçi, çiftlik, üretim ve pazarlama profilinde açıkkapalı uçlu, çoktan seçmeli, önem sıralaması ve Likert Ölçeği formatındaki soru tipleri kullanılmıştır. Verilerin SPSS programında basit tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare testi ile analiz ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, bölgede karpuz üreticilerinin üretim sürecindeki en önemli sorunları girdi fiyatlarının yüksekliği, hastalık ve zararlılar, sulama ve işgücü tedariki olarak belirlenmiştir. Pazarlama aşamasında ise monopilistik pazar yapısı yani tek veya sınırlı sayıda alıcı bulunması ve üretici fiyat düzeyinin belirsizliği öncelenen sorunlardır. Fiyat belirsizliği sorunu, pazarlama marjının sabit olması nedeniyle ürünün perakende düzeydeki fiyat hareketliliğinin, üretici pazarında daha yüksek bir etki oluşturmasıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın Ki-kare analizi sonuçlarında da, karpuz üreticilerinin yaş ve eğitim seviyeleri ile üretim maliyeti ve üretim faaliyetinden elde edilen gelir arasında istatistiki bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to set forward structure of water-melon production in Antalya with its quantitative and qualitative aspects. In this aspect, primary data retrieved via face to face survey from 70 producers in sum in Serik and Aksu towns of the regions, where water-melon production is widespread was used. Open and close ended questions, as well as ranking and Likert-scale type questions were used in the survey form utilized regarding farmer, farm and production and marketing profile. Data were analyzed and evaluated with simple descriptive statistics and Chi-square test in SPSS program. Due to the findings retrieved in the study, the most important problems experienced by water-melon farmers in production process were determined as high level of input prices, illness and detriments, irrigation and labor supply. The superior problems in the marketing phase were the monopolistic market structure, or existence of either one or limited number of purchasers and uncertainty of producer price level. Price uncertainty problem was related with the high effect on producer market induced by instability of retail price of the product due to the standard marketing margin. The results reached by the Chi-square analysis detected statistical relationships between production costs and income retrieved from production activity and age and education levels of the water-melon producers.