İdari işlem sürecine katılım
Participation in process of administrative operation
- Tez No: 574663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARTUK ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İdari usul ilkelerinden biri olan katılım, idarenin işlemlerinde etkinliğini sağlayan bir düzenlemedir. İdari işlem sürecine katılım ile“kamu hizmetinin gerekleri”ve“kamu yararının tespiti”gibi konular somutlaştırılmış olacak, bireye bahse konu işlem idari yargı mercileri önüne gelmeden önce, işlemin tesisi öncesinde müdahalede bulunma imkanı tanınmış olacaktır. Bu çerçevede, katılımın, özellikle idari işlemin tesisi öncesinde“inceleme ve değerlendirme”aşamasında sağlanması önem arz etmekte olup, hak ve menfaatleri etkileyen her türlü işlem için öngörülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bahse konu hususlara ilişkin tartışmalara ve tespitlere yer verilmiş olup yapılan değerlendirmeler, uluslararası mevzuat düzenlemeleri, yabancı ülke uygulamaları ve Türk hukukundaki katılım örnekleri ile somutlaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation, as one of the principles of administrative procedure, should regulate the effectiveness of the administration in its operations. Along with the participation in the administrative procedure, not only, both“requirements of public service”and“determination of public interest”will be embodied, also, the opportunity to intervene before the establishment of the administrative operations will be given to the individuals before the judicial procedure. Thus, it is important that participation is ensured during the“examination and evaluation”stage of the administrative process which is before the establishment of the administrative operations. Besides,“participation”must be envisaged for all kinds of administrative operations which affects to one's rights and interests. In this study; the discussions and determinations related to these issues have been included and within this scope, the evaluations have been tried to be concretized with international regulations, foreign country practices and examples of participation in Turkish law.