İşletme yönetiminde reorganizasyon: Bir uygulama
Reorganization in management: An application
- Tez No: 74900
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Örgütler, bir amaca ulaşmak için insanların çalışmalarını koordine ederek oluşturulan ve önceden planlanmış faaliyetleri yerine getiren yapılardır, örgütlenme, yani organizasyonun faaliyetlerini gerçekleştirecek olan yapının oluşturulması, ana faaliyetlerin belirlenmesi, bu faaliyetlerin gruplanıp iş tanımlarına dönüştürülmesi, işlerin bölümler halinde biraraya getirilip pozisyonların oluşturulması ve bunlara uygun nitelikte personel ile doldurulmasıdır. İyi bir örgütlenme, bir işletmenin başarısı için elzemdir. Modem yönetim anlayışında örgütlemede faaliyetler kadar insan unsuru da önemli bir baz oluşturmaktadır. İşletme içi ve dışı koşullar, devamlı değişmekte ve örgütün performansım olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Olumlu değişikliklerden yararlanmak ve olumsuz değişikliklerden en az etkilenmek için örgütler de değişmek zorundadır. Bunun için bir yeniden örgütlenme sürecine girmek kaçınılmaz olmaktadır. örgütlenme modelleri yukarıdan aşağıya (top-down) ve aşağıdan yukarıya (bottom-up) olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlardan ilki daha mekanistik, iş merkezli ve otoriter bir yaklaşım olup, büyük ölçüde işletmenin diğer koşullan (üretim tarzı vb.) kadar yönetici/sermayedar kişiliğinin bir seçimi ve yansımasıdır. Aşağıdan yukarıya örgütlenme yaklaşımı ise, daha çok yetkinin alt kademelere göçerildiği, insan unsuruna daha fazla önem veren katılımcı bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın savunduğu ana nokta yeniden örgütlenme sürecinde insan faktörünün, yani yönetici ve sermayedarlar ile çalışanların nitelik ve eğilimlerinin ana yapının oluşturulup sonuç alınmasında birincil derecede önemli olduğudur. KABLO A-Ş.'de yukarıdan aşağıya bir örgütlenme tara benimsenmiştir. Öncelikle işletmenin mevcut durumu ve durumsallıkları irdelenerek bir diagnostik rapor oluşturulmuş, ve yapıya ilişkin düzenlemelerde ve uygulamalarda bu rapor baz alınmıştır. Yeni yapıda işletmenin ana fâaliyetleri olan teknik, ticari, mali ve idari faaliyetleri baz alınarak bir yapı oluşturulmuş, ek olarak bilgi işlem ve kalite kontrol kurmay pozisyonlar olarak düzenlenmiştir. Daha sonra bilgi akış sistemindeki sorunları gidermek amacıyla bazı düzenlemeler yapılmış, yeni formlar oluşturulmuş ve akışlar yeniden tanımlanarak işlevsel olarak yararlılık düzeyi arttırılmıştır. Ayrıca görev tanımları, çalışanlarda aranacak nitelikler ve pozisyonlar arası ilişkiler tanımlanarak görev-yetki karmaşasının giderilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın tamamlanmasından bir yıl soma yapılan gözlemlerde sorunların büyük ölçüde giderildiği, karlılıkta ve satışta artma olduğu, çalışanların değişim hızının düştüğü, hatta durma noktasında olduğu belirlenmiştir. Ancak, finansal fonksiyonlar yönetici hissedarların etkisinden kurtulamamış, bilgi işlemden tam kapasitesi ölçüsünde yararlanılamadığı ve satışta ortaya çıkan beklenmedik artışın üretimde sıkışmalara yol açtığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations are the structures which koordinate the human effort and realize the planned activities. In order to structure an organization, main activities are determined, these activities are grouped and turned into job descriptions, departments are established in line with the group of activities and finally, the qualified personnel is placed into the positions. A good structure is a must for the success of the organization.In modern organization models and approaches, human factor is as important as the functions. The The internal conditions and environmental factors are constantly changing and effect the organizational performans in positive or negative way. In order to benefit from favorable factors and avoid the undesirable effects, organizations must react to these factors and change. This make the restructuring inescapable. Organizational design models are classified as Top-Down and Bottom-Up Approaches. The former approach is rather a mechanistic, functional oriented one. It is the result of manager/owner's choice or reflection of his/her management style.Bottom-Up approach on the other hand, is a parcipative, human oriented design, delegating more responsibilities to lower level managers. The main assumption of this work is, the human factor, taht is, the manager/owner's attitude, sue, choice, qualification and aspirations of the personnel are the key factors in restructuring of an organization and the main determinant of success after the new structure's adaptation. In ENAMELED CABLE, INC., a Top-Down Approach is used. In the first step, present situation and the contingencies are analyzed and a diagnostic report is prepared. In the new structure design and application, this diagnostic report is taken as the basis. In the new structure, the main activities, that is, technical, trading, financial and administrative functions are taken into consideration and data processing (Computer Center) and Quality Control are designed as separate staff departments. In the reorganization process, management information system is also redesigned. Some new flows of information and documents are defined, the flows are arranged so that the efficiency in the decision making process as well as planning is increased. The new job descriptions, the qualifications of the personnel and the interrelationships among the positions and departments are specifically defined, so that the responsibilities along with the authoritiy is cleared. One year after the completion of the study, it has been observed that most of the problems are solved; profitability is improved, sales increased, personnel turnover declined. However, the top management's interference to the financial matters is not resolved, the data processing didn't reach to the level desired, and there were new problems in production scheduling due to increased demand to an unexpectedly high level.