Bitkisel ilaçlamada sprey karakteristiklerinin taguchi yöntemi ile optimizasyonu
Optimizati̇on of spray characteristics by taguchi method in herbal pesticide
  1. Tez No: 574682
  2. Yazar: MEHMET TANIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Makine Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, elma ağacı zararlıları ile mücadele de Taguchi yöntemi kullanılarak minimum ilaç kalıntısını sağlayan nozul tipini ve fazla ilaç kullanımını en aza indirerek çevreye, toprağa, havaya ve suya karışabilecek ilaç miktarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda değişik çaplarda ki nozullar (0.85, 1.10, 1.5 mikron) ile farklı yükseklik (70, 85, 100cm), farklı basınçlarda (6, 8, 10 bar) ve farklı açılarda (0, 15, 30 derece) püskürtme işlemi yapılarak ilacın sprey karakteristiklerinin belirlenmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı. Deneylerde sodium fluorescein iz maddesi kullanılmıştır. Çalışmada ilaçlama uygulamasını değerlendirmek üzere dikey dizilmiş suya duyarlı kağıtlardan oluşan deney düzeneğinde, nozul- yüzey arası mesafe, spreyleme basıncı, nozul çapı ve nozul açısının damlacık çapı ve akım karakteristiklerine etkileri Taguchi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. İlk aşamada ortalama çap değerleri belirlenmiştir. Hacimsel Medyan Çap performans karakteristiği olarak dikkate alınmış ve belirlenen dört parametre için L9(34) ortoganal dizisi deney planı olarak seçilmiştir. Performans karakteristiği dikkate alınarak Hacimsel Medyan Çap hesaplandığında optimum sonuçlar; 6 bar spreyleme basıncı 100cm spreyleme mesafesi, 30o nozul açısı ve 1.10 mikron nozul çapında elde edilmiştir. Hacimsel Medyan Çap değerleri görüntü işleme yöntemiyle hesaplanmış, parametrelerin damlacık çapı üzerindeki etki grafikleri çizilip yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reduce the amount of drug that can be mixed with environment, soil, air and water by minimizing the type of nozzle and the use of excess drugs by using Taguchi method in combating apple tree pests. For this purpose, nozzles of different diameters (0.85, 1.10, 1.5 micron) are sprayed at different heights (70, 85, 100cm), at different pressures (6, 8, 10 bar) and at different angles (0, 15, 30 degrees). studies were carried out to determine the spray characteristics of the drug. Sodium fluorescein was used in the experiments. In this study, the effects of nozzle-to-surface distance, spraying pressure, nozzle diameter and nozzle angle on droplet diameter and flow characteristics were investigated using Taguchi method. In the first stage, mean diameter values were determined. Volumetric Median Diameter was considered as performance characteristic and L9(34) orthogonal sequence was chosen as the experimental plan for the four parameters determined. When the Volumetric Median Diameter was calculated considering the performance characteristics, optimum results were obtained with 6 bar spraying pressure, 100 mm spraying distance, 30o nozzle angle and 1,10 micron nozzle diameter. Volumetric Median Diameter values were calculated by image processing method and the effect graphs of the parameters on the droplet diameter were drawn and interpreted.