Bazı bitkisel kökenli biyopreparatların Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'ye etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of effectiveness of some plant-based bioproducts on Tetranyhus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)
  1. Tez No: 710977
  2. Yazar: ALİ ARDA ALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARSAVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'de akarların mücadelesinde ruhsatlı olan bitkisel kökenli biyopreparatlar; 790 g/l Neem Yağı + 0.3 g/l Azadirachtin (Nimbecidine EC) ve 152.3 g/L Terpenoid Blend (Requiem EC)'in hassas Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) popülasyonundaki öldürücü dozu (LC) belirlenmiştir. Söz konusu preparatların pratikteki etkileri iki farklı T. urticae arazi popülasyonunda sera koşulları simüle edilerek iklim odası koşullarında araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan hassas T. urticae popülasyonu Isparta Uygulamalı Bilimleri Üniversitesi (Prof. Dr. Recep AY)'den, pratikteki etki denemelerindeki arazi popülasyonları ise Menderes (İzmir) ve Saruhanlı (Manisa) ilçelerinden elde edilmiştir. Tüm popülasyonlar Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü'ndeki iklim odalarında, fasulye bitkisi üzerinde kültüre alınmıştır. Neem yağı + azadirachtin ve terpenoid blend içeren preparatlarının hassas T. urticae popülasyonundaki LC değerlerinin belirlenmesi için sırasıyla 250-3000 ppm ve 200-2000 ppm arasındaki çeşitli dozlar kullanılmıştır. LC değeri ilaçlama kulesi kullanılarak yaprak disk metodu ile belirlenmiştir. Neem yağı + azadirachtin içeren preparat için LC50, LC90 ve LC99 değerleri sırasıyla 787, 2559 ve 6694 ppm, terpenoid blend içeren preparat için ise söz konusu değerler sırasıyla 700, 2928 ve 9409 ppm olarak belirlenmiştir. İklim odası koşullarında ise neem yağı + azadirachtin ve terpenoid blend içeren preparatların 5000 ve 10000 ppm dozları ile karşılaştırma ilacı olarak seçilen 200 g/l Cyflumetofen (Panula 20 SC) ve 156 g/l Acequinocyl (Kanemite SC) sentetik preparatlarının ise uygulama dozlarında etkilerine bakılmıştır. Pratikteki etki denemelerinde yaprak başına düşen canlı birey sayısı sayılmıştır. Sayımlar; uygulamadan önce, 5., 9. ve 14. günlerde gerçekleştirilmiştir. Cyflumetofen ve acequinocyl içeren preparatların her iki arazi popülasyonunda da uygulama dozunda %100 etkili olduğu belirlenmiştir. Uygulamadan 5 gün sonra yapılan sayımlarda her iki dozda da bitkisel kökenli preparatların etkisinin düşük olduğu, uygulamadan 9 gün sonra ise söz konusu dozlarda yaklaşık %90 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. 14 gün sonra bitkisel kökenli preparatların etkisinin 5000 ppm dozunda azaldığı, 10000 ppm dozunda devam ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, botanical-based biopreparation registered for the control of mites in Turkey; the lethal dose (LC) of 790 g/l neem oil + 0.3 g/l azadirachtin (Nimbecidine EC) and 152.3 g/L terpenoid blend (Requiem EC) in the susceptible Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) population was determined. The practical effects of these preparations were investigated in climate room conditions by simulating greenhouse conditions in two different T. urticae field populations. The succeptible T. urticae population used in the study was obtained from Isparta University of Applied Sciences (Prof. Dr. Recep AY), and the field populations in the practical effects experiment were obtained from Menderes (İzmir) and Saruhanlı (Manisa) counties. All populations were cultured on bean plants in the climate rooms of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection. Various doses of 250-3000 ppm and 200-2000 ppm, respectively, were used to determine the LC values of preparations containing neem oil + azadirachtin and terpenoid blend in the susceptible T. urticae population. LC values were determined by using a spray tower with the leaf disk method. The LC50, LC90 and LC99 values were determined as 787, 2559 and 6694 ppm, respectively, for the preparation containing neem oil + azadirachtin, and 700, 2928 and 9409 ppm for the preparation containing the terpenoid blend. In climate room conditions, the effects of 5000 and 10000 ppm doses of preparations containing neem oil + azadirachtin and terpenoid blend, and 200 g/l cyflumetofen (Panula 20 SC) and 156 g/l acequinocyl (Kanemite SC) synthetic preparations selected as the comparison acaricide at application doses were examined. The number of viable individuals per leaf was counted in practice effect experiments. Checked; it was carried out on the before applying, 5th, 9th and 14th days. It was determined that the preparations containing cyflumetofen and acequinocyl were 100% effective at the application dose in both field populations. In the checked of 5 days after the application, it was determined that the effect of botanical preparations was low in both doses and 9 days after the application they were effective at the rate of 90% at the mentioned doses. It was observed that the effect of botanical preparations decreased after 14 days at a dose of 5000 ppm and continued at a dose of 10000 ppm.