Bartın Üniversitesi yerleşkesi ve çevresinin engelliler için ulaşılabilirlik ile ilgili Türk standartları bağlamında incelenmesi
The investigation of Bartin University campus and its environment with regard to Turkish standarts related with accesibility for the disabled
  1. Tez No: 574699
  2. Yazar: GÜLDEN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, fiziksel engelli bireylerin günlük yaşamalarını kısıtlayan yapılı çevre kapsamında, en temel haklardan olan eğitim hakkının mimari engeller tarafından kısıtlanması ele alınan temel problem olmuştur. Engelli insanların eğitim fırsatlarından yararlanabilmeleri, aynı zamanda sosyal hayata diledikleri gibi katılım gösterebilmeleri için eğitim yapılarının, yerleşkelerin, yakın çevrelerinin ve tüm kamu yapılarının yeterli ulaşılabilirlik seviyesine gelmesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için gerekli kriterler Türk Standartları; TS 9111 ve TS 12576 ile açıkça belirlenmiştir. Çalışmada Bartın Üniversitesi'nde hizmet vermekte olan ilgili standartlara bağlı kalınmaksızın tasarlanmış 1995-2000 yılları arasında yapılmış yapılar incelenerek, mevcut durumun tespiti yapılmış, problemler belirlenerek çözüm önerileri getirilmiştir ve farklı dönemlerde yapılmış (1993 ve 2014) iki eğitim binası, ilgili Türk Standartları bakımından incelenerek mevcut durumun karşılaştırmalı olarak tespiti yapılmıştır. TS 9111 ve TS 12576'ya göre belirlenmiş kriterlerden dikkate alınarak, sorgulama formları hazırlanmış ve verilen cevaplar sonucunda erişilebilirlik değerlerine ulaşılmıştır. Bu değerlerden yola çıkılarak binalar arasında ve bina içindeki mekânlar arasında karşılaştırmalı sonuçlar elde edilmiştir. İnceleme sonucunda her bir eylem alanı için ulaşılabilirlik değeri (U.D.) ve yapının genel ulaşılabilirlik değeri (G.U.D.) tespit edilmiştir. Böylece eğitim yapılarında düzenleme yapılması gereken alanlar ve çözüm yolları belirlenmiştir. Yeni binada da (2014) eksiklikler bulunmakla birlikte, eski binaya (1993) göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Bu durum engelsiz yapılı çevre tasarlama algısının arttığını, aynı zamanda yeni projelerin üzerinde de geriye dönük incelemeler yapılarak, uygun düzenlemelerin yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the restriction of the right of education, which is one of the most basic rights, by the architectural obstacles in the context of the built environment that restricts the daily life of the physically disabled individuals has been the main problem discussed. In order for people with disabilities to benefit from educational opportunities as well as to participate in social life as they wish, educational structures, campuses, neighbourhoods and all public buildings must reach adequate level of accessibility. The criteria for ensuring this is clearly defined by Turkish Standards; TS 9111 and TS 12576. In this study, the buildings which were designed between 1995-2000 without considering the relevant standards serving in Bartın University were examined and the current situation was determined, the problems were identified and solutions are proposed and two educational buildings constructed in different periods (1993 and 2014) were examined in terms of the relevant Turkish Standards and the current situation was determined comparatively. Based on the criteria determined according to TS 9111 and TS 12576, inquiry forms were prepared and accessibility values were reached as a result of the answers given. Based on these values, comparative results were obtained between the buildings and the spaces inside the building. As a result of the study, the accessibility value (U.D.) and the general accessibility value (G.U.D.) of the building were determined for each action area. In this way, the fields and solutions were determined in which training structures should be arranged. Although there are shortcomings in the new building (2014), it is more positive than the old (1993) building. In this way, the fields and solutions were determined in which training structures should be arranged. This situation shows that the perception of designing a barrier-free built environment has increased, and also that new regulations should be reviewed and appropriate arrangements should be made.