Topical delivery of heparin with polymeric nanoparticles on electrospun nanofibers
Heparinin elektrospun nanofiberler içindeki polimer nanoparçacıklar ile topikal olarak salımı
  1. Tez No: 574698
  2. Yazar: DUYGU DENİZ AKOLPOĞLU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Deri, organları çevreler ve vücudu zararlı mikrobiyal, termal ve mekanik etkilere karşı korur ve cilt hasarları önemli bozukluklara ve hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle cilt yenilenmesi doku mühendisliğinde en önemli konulardan biridir. İyileşen bir cilt bölgesinin gereksinimlerini sağlarken yenilenmeyi artıracak daha etkili biyomalzemeleri araştırmak önemli bir konudur. Bu çalışmada, heparin, Poli(laktik asit-ko-glikolik asit) nanoparçacıklarına (NP) yüklenmiştir ve bu sentezlenen NP'lar, elektroeğirme yöntemi ile elde edilen Serisin/jelatin (Ser/Gel) nanofiberlerine dahil edilmiş ve Cilt Doku Mühendisliği (STE) çalışmalarındaki potansiyeli için değerlendirilmiştir. Serisin ve jelatin cildin yenilenmesini teşvik etmek ve STE için önemli olan taşıyıcıların su tutma kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için biyopolimerler olarak seçilmiştir. HP yüklü NP kullanımının amacı, HP'nin yaralar veya yanıklar tarafından deforme olan bölgede uzun süre ve lokal olarak salımı ile hızlı ve etkili bir iyileşme sağlamaktır. HP, yara iyileşme sürecinde hücreler arasındaki kimyasal sinyalleşmede rol alır. Nanoparçacıkların yükleme kapasitesi ve enkapsülasyon verimliliği sırasıyla yaklaşık %3 ve %60 olarak belirlenmiştir. HP'nin NP'lardan ve NP yüklü 0/1 ve 1/2 Ser/Gel oranına sahip taşıyıcılardan 1 haftalık sürede PBS (pH 7.4, 37 °C) içerisinde salımı sırasıyla %85, %60 ve %40 olarak belirlenmiştir. L929 fare fibroblast hücreleri ile PLGA NP'ları ve NP yüklü iskeleleler için hücre canlılığı analizi sırasıyla %100'den fazla ve yaklaşık %80 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar kapsamında üretilen NP'lar ve NP yüklü iskeleler STE uygulamaları için idealdir.
Özet (Çeviri)
Skin surrounds underlying organs and preserve the body against harmful microbial, thermal and mechanical effects and skin damages may give rise to crucial disorders or even death. Therefore, skin regeneration is one of the most important issues in tissue engineering. Search on more effective biomaterials that will enhance regeneration while enabling requirements of a healing skin site is an important issue. In this study, heparin was encapsulated in Poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) nanoparticles (NPs) and these synthesized NPs were incorporated to Sericin/Gelatin (Ser/Gel) nanofibers which are obtained with the electrospinning method and evaluated for their potency for Skin Tissue Engineering (STE). Sericin and gelatin were chosen as scaffold material to promote the regeneration of skin with these biopolymers and maximize the water retention capacity of the scaffolds which is important for STE. The aim of the use of HP-loaded NP is to provide rapid and effective healing via prolonged and local release of HP in the wound area. The loading capacity and entrapment efficiency of the nanoparticles were determined as nearly 3% and 60% respectively. Cumulative release of HP from NPs and NP loaded 0/1 and 1/2 Ser/Gel ratio having scaffolds in PBS (pH 7.4, 37°C) was determined as approximately 85%, 60% and 40% over 1-week period, respectively. Cell viability analysis for scaffolds and heparin loaded PLGA nanoparticles on L929 mouse fibroblast cell line was determined as nearly 80% and higher than 100%, respectively. In the scope of these results, the produced NPs and NP loaded scaffolds were ideal for STE applications.