Uşak ili tarımsal işletmelerinin mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi
Determınatıon of the mechanization level of Uşak agricultural businesses
- Tez No: 574706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; Uşak ili tarım işletmelerinin tarımsal yapı ve mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla Uşak ili ve bağlı ilçeler olmak üzere toplam 77 köyden tabakalı tesadüfî örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 139 tarım işletmesiyle 2017 yılı Eylül ayı ile 2018 yılı Mart ayı döneminde yüz yüze görüşme yapılarak anket çalışması aracığıyla elde edilen veriler ve diğer istatistikî bilgiler kullanılmıştır. Uşak ilinde, ortalama işletme büyüklüğü yaklaşık 7,9 hektar, parsel büyüklüğü 6,33 hektar ve işletme başına düşen parsel sayısı 4,95 olduğu belirlenmiştir. Ortalama traktör gücünün 48,81 kW olduğu ve işlenen alana düşen traktör gücünün 3,44 (kW/ha) olduğu belirlenmiştir. 1000 hektar alana düşen traktör sayısı 93,32 (Traktör/1000ha) bulunmuştur. Bu değer 57,42 (Traktör/1000ha) olan Türkiye ortalamasının üzerindedir. Uşak ilinde traktör başına düşen tarımsal alan 10,72 (ha/Traktör), traktör başına düşen alet makine sayısı 3,351 adet (Alet ve makine/Traktör), Traktör başına düşen alet ve makine ağırlığı 3,28 (Ton/Traktör) olduğu ve 4,24 (Ton/Traktör) olan Türkiye ortalamasından düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 1000 hektara düşen biçerdöver sayısının da 0,56 (Biçerdöver/1000ha) olduğu ve 0,74 (Biçerdöver/1000ha) olan Türkiye ortalamasının altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; is to be determined the agricultural structure and mechanization characteristics of agricultural enterprises in Uşak. For that reason, in the term of September in 2017 and March in 2018, data and another statistical data which had been gained via a guestionnaire study by face to face meeting with 77 villagers from Uşak Province and its districts were used. It was obtained with 139 agricultural holdings determined by stratified random sampling method. It was identified that the average operating size is approximately 7,9 hectares, the parcel size is 6,33 hectares and the number of parcels per enterprise is 4,95. It was determined that the average tractor power is 48,81 kW, and the power per a tractor treated area was 3.44 (kW/Tractor). The number of tractors per 1000 hectare area was defined as 93.32 (Tractor/1000ha). This value is over 57.42 (Tractor/1000 ha) which belongs to the average of Turkey. It was detected that agricultural area per tractor in Usak Province was 10,72 (ha/Tractor), the number of tools per tractor was 3.351 units (Tools andmachinery /Tractors), the weight of tools and machinery per tractor was 3.28 (Tons/Tractor) and 4.24 (Tons/Tractor). It shows that it is less than average of Turkey. In addition, the number of harvesters per 1000 hectare area is 0.56 (Harvester/1000ha) and 0.74 (Harvester/1000ha), which is below the average of Turkey.