STEM ve STEM temelli robotik etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme, zihinsel risk alma ve öğrenmede motive edici stratejilerine etkisi
The effect of STEM and STEM-based robotic activities on secondary school students 'problem solving reflective thinking, mental risk taking and motivative strategies in learning
- Tez No: 574705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ALTUN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin; problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme, zihinsel risk alma ve öğrenmede motive etme becerilerinin gelişimi üzerine etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan orta ölçekli bir ilde öğrenim gören 44 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilerin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme, zihinsel risk alma ve öğrenmede motive etme becerilerindeki değişimi belirlemek amacıyla deney ve kontrol olmak üzere iki gruba öntest sontest deseni oluşturulmuştur. Araştırma süresince elde edilen nicel verilerin analizi istatistiksel yöntemler ile nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırmada nicel verilerin elde edilmesinde“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme,Zihinsel Risk Alma ve Öğrenmede Motive Edici Stratejiler”ölçekleri kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde ise açık uçlu soru formu kullanılmıştır. 14 hafta boyunca adaylara STEM eğitimleri verilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda; problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerisi ve öğrenmede motive etme becerilerinin öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu fakat zihinsel risk alma becerilerinde anlamlı farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen nitel verilere göre STEM eğitiminin öğrencilerin fen dersine karşı tutumlarında, problem çözme, zihinsel risk alma, duygu, düşünce ve davranışlarında olumlu etki oluşturduğu görülmüştür. Nitel veriler zihinsel risk alma ölçeği hariç diğer nicel verileri desteklediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on STEM activities of secondary school students; The aim of this study was to determine whether there is an effect on the development of reflective thinking, mental risk taking and motivating skills in learning. Mixed method was used in the research. The sample of the study consisted of 44 secondary school students studying in a middle-sized province in the Eastern Anatolia Region in the 2017-2018 academic year. In this study, pre-test posttest design was developed for two groups: experimental and control in order to determine the change in students' reflective thinking, mental risk taking and motivation in learning for problem solving. The quantitative data obtained during the study were analyzed by statistical methods and the qualitative data were analyzed by content analysis. In the study, el Reflective Thinking for Problem Solving, Mental Risk Taking and Motivating Strategies in Learning "scales were used to obtain quantitative data. Open-ended questionnaire was used to obtain qualitative data. STEM trainings were given to the candidates for 14 weeks. Findings obtained as a result of the research; It was found that there is a significant difference between pre-test and post-test scores of reflective thinking skills and motivation skills in learning, but there is no significant difference in mental risk taking skills. risk taking, emotion, thoughts and behaviors positively affected. Qualitative data appeared to support other quantitative data except the mental risk taking scale.