Functional importance of CXXC5 in E2-driven cellular proliferation
CXXC5'in E2 tarafından düzenlenen hücre proliferasyonundaki fonksiyonel önemi
- Tez No: 574713
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
17β-östradiyol (E2) dolaşımda bulunan ana östrojen hormonudu olarak, meme dokusu dahil çoğu dokunun düzenlemelerinde önemli bir rol oynuyor. E2 nükleer reseptörlere, ERα ve β, bağlanarak hedef dokuyu etkiler ve hedef genlerin ekspresyonunu düzenler. Laboratuvarımızda yapılan önceki deneylere göre, bu hedef genlerden biri ERα ile düzenlenen CXXC5'dır. CXXC5 proteini, yüksek derece korunmuş bir çinko-parmak domainine sahip olduğu için ZF-CXXC domain protein ailesinin bir üyesi olarak Kabul ediliyor. CXXC5'in metile-olmamış CpG dinükleotitlerine, özellikle transkripsiyonel olarak aktif DNA bölgelerinde, bağlanabilmesi gösterilmiştir. ZF-CXXC5 ailesi DNA metilasyonu ve/veya epigenetic modifikasyonları üzerine olan enzimatik aktivitesini kullanarak gen ekspresyonunu etkileyebiliyor. Bu güne kadar CXXC5'in yapısal ve foksiyonel özelliklerinin çoğu bilinmemektedir. CXXC5'in E2-ERα tarafından sağlanan hücresel olaylarındaki rolünü çözmek için ilk olarak CXXC5'in gerçekten metile-olmamış CpG dinükleotitlerine bağlanabilmesini göstermemiz gerekti. Bir sonraki adım olarak, CXXC5'in transkripsiyon aktivasyonu veya önlemesinde hakiki ve intrinsic bir etkisi olmadığını bulduk. Bunun yanı sıra, CXXC5'in E2 ile birlike ve ayrı olarak birçok genin düzenlemesinde önemli rol oynadığını gördük. Bu düzenlemeler E2 tarafından düzenlenen hücre çoğalmasına rol oynamaktadır. Bu sonuçlar, CXXC5'in CpG dinükleotitlerine bağlanan bir protein olarak E2 tarafından düzenlenen hücre çoğalmasında etkili genlerin transkripsiyon aktivasyonu veya represyonunda rol oynadığını önermektedir.
Özet (Çeviri)
17β-estradiol (E2) as the main circulating estrogen hormone has an important role in the regulation of various tissues including mammary tissue. E2 effects target tissue functions by binding to the nuclear receptors, ERα and β. ERs regulate the expression of target genes. Previous studies conducted in our laboratory indicate that one of these estrogen responsive genes is CXXC5 which is regulated by ERα. CXXC5 has a highly conserved zinc-finger CXXC domain, which makes it a member of zinc-finger CXXC domain protein family. The family binds to non-methylated CpG dinucleotides, specifically in CpG island promoters and alters gene expressions through their enzymatic activities for DNA methylation or epigenetic modifications. However, structural and functional properties of CXXC5 remains largely unknown. In an attempt to decipher the role of CXXC5 in E2-ERα mediated cellular events, we uncovered that CXXC5 do not have an intrinsic transcription activation or repression function but through binding to CpG dinucleotides regulates gene expressions distinctly and mutually modulated by E2 as well. This results in E2-driven cellular proliferation. We therefore suggest that CXXC5 as a CpG binder involves in the regulation of E2-mediated transcriptional activation or repression of genes culminating in the regulation of cellular proliferation.