Ayağın inversiyon yaralanmalarında ligamentum talofibulare anterius ve ligamentum Calcaneofibulare'nin fonksiyonel - anatomik önemi ve klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation and functional anatomic importance of the ligamentum talofibulare anterius and ligamentum calcaneofibulare during injury of the inverted foot
  1. Tez No: 665545
  2. Yazar: SELDA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 677
Özet
Ayak bileğinin inversiyon yaralanmaları spor travmalarının büyük bir bölümünü oluşturur. Aşırı inversiyon hareketi, sıklıkla ayak bileğinin lateral bölgesinin ligamentlerinde etkili olur. Özellikle ligamentum talofibulare anterius ve ligamentum calcaneofibulare zarar görür. Bu nedenle; ayak bileği yaralanmasının tanısında kullanılan radyolojik işlemlerin ve tedavi amaçlı cerrahi girişimlerin daha doğru ve uygun şekilde yorumlanabilmesi ve yapılabilmesine katkı sağlayacağı düşünülerek, adı geçen ligamentlerin detaylı anatomik yapıları fonksiyonel önemleri de dikkate alınarak çalışıldı. Çalışmamızda, 46 ayak bileği ekleminde ligamentum talofibulare anterius ve ligamentum calcaneofibulare'nin ilk tutunma noktalarındaki uzunlukları ve orta noktasındaki genişlikleri, ligamentum talofibulare anterius'un bantlarının sayısı, uzunluk ve genişlikleri, talus'tan calcaneus'a uzanan her iki ligamentten de lif alıp veren birleştirici ligamentlerin sayısı, uzunluk ve genişlikleri ölçüldü. Ek olarak, bu iki ligament arasındaki ve bu ligamentlerin fibula uzun ekseni ile yaptığı açı ölçüldü. Elde edilen verilerin birbiriyle olan ilişkileriyle sağ ve sol taraf değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca birleştirici ligamentlerin varlığına göre ligamentum talofibulare anterius için sınıflandırma yapıldı. Tanı ve tedavi yöntemlerinde, lateral kollateral bağların özellikle de ligamentum talofibulare anterius ve ligamentum calcaneofibulare'nin anatomik yapısının bilinmesinin klinik açıdan önemli olduğu sık olarak literatürlerde rapor edilmiştir. Özellikle açısal ölçümler, ligament hasarının tespit edilmesinde yarar sağlar. Bu nedenle ligamentlerin gerek kendi aralarında gerekse fibula uzun ekseni ile yapmış oldukları normal anatomik açıların bilinmesi hiç şüphesiz doğru tanının konulmasında önemlidir. Cerrahi olarak ligamentlerin rekonstrüksiyonu günümüzde sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Bağların uzunluk ve genişlikleri, cerrahi onarım sırasında tahmini bağ kaybını belirlemede önemli bir veridir. Bununla birlikte bağların yapışma yerlerinin bilinmesi de tam olarak anatomik yapıya uygun rekonstrüksiyonun sağlanması bakımından faydalı olacaktır. Çalışmamız; ligamentlerin uzunluk ve genişliklerinin açısal ölçümler ile birlikte değerlendirildiği ilk çalışma olması nedeniyle diğer araştırmalardan farklılıklar göstermektedir. Diğer araştırmacılar, adı geçen ligamentleri ayrı olarak değerlendirirken, inversiyon sırasında bu ligamentler fonksiyonel olduğundan, biz her ikisini birlikte çalışılmayı uygun bulduk.
Özet (Çeviri)
Inversion injuries of the ankle are the most common sport injuries. Extreme inversion of the ankle effects frequently lateral ankle ligaments. Effected are especially the anterior talofibular and calcaneofibular ligaments. The aim of this study is to contribute to accurate evaluation of radiological investigations and more precise surgical interventions by clarifying the anatomic structure of the ligaments by considering their functional importance. In our study, lenght at the origin and width on the midpoint of the anterior talofibular ligament and calcaneofibular ligament, digits, lenght and width of the bands of ligamentum talofibulare anterius, digits, lenght width of the connector ligaments extending from the talus to calcaneus were exchanging from the both ligaments were measured on the forty six ankle junction. In addition, angle between these ligaments and angle between longitudinal axis of the fibula and both ligaments were measured. Relationship between determined variables , right and left sides variables were statistically analized. Furthermore, if any existing of the connector ligaments, ligamentum talofibulare anterius were classified. In diagnosis and treatment methods, the clinical importance of anatomy of the lateral kollateral ligaments of the ankle especially the ligamentum talofibulare anterius and ligamentum calcaneofibulare were frequently reported in the literature. Especially, angular measurements benefit in the determination of the ligament injury. Therefore knowledge about normal anatomic angles between each other and angles between longitudinal axis of the fibula and both ligaments were certainly important for the correct diagnose. Nowadays surgically reconstructions of the ligaments frequently are used. During the surgical invention, length and width of the ligaments are necessary to determine quantity of ligament loss. Nonetheless knowledge of ligament attachments would contribute to more accurate reconstructions close to ligaments anatomic structure. Our study is differs from other studies conducted on this topic as it s the first study determining the length and width of the ligaments as well as angular measurements together. While other authors assessed these ligaments individually, we studies both of them as they are both functional during inversion.