Chemical composition and antimicrobial effects of Isatis and Chrysanthemum species
Isatis ve Chrysanthemum türlerinin kimyasal bileşimi ve antimikrobiyal etkileri
- Tez No: 574712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞ SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada bazı Isatis and Chrysanthemum türlerine ait ekstrakların, insandaki bazı patojenik bakteri ve mantarlara olan etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, Irak'ın Erbil ve Süleymaniye illerinde yaygın olarak yetişen 3 Isatis (I. tinctoria, I. buschiana, I. lusitanica) ve Chrysanthemum (C. morifolium, C. indicum, C. maximum) türleri toplanmıştır. Bitkiler, çiçek, yaprak ve sap bölümü olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Ekstraksiyon işlemlerinde sıcak su, etanol ve metanol kullanılmıştır. Elde edilen her bir ektraktan %25, %50 ve %75 oranlarında alınarak antibakteriyel ve antifungal testlerine tabii tutulmuştur. Denemelerde dört patojenik bakteri S. aureus, E. faecalis, E. coli, K. pneumonia ve iki önemli patojenik mantar C. albicans ve A. niger kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre %75 konsantrasyondaki metanol ektresi hem antibakteriyel hem de antifungal testlerinde en iyi sonuçları vermiştir. Antibakteriyel testlerinde Isatis türlerinin yaprak bölümleri yüksek sonuçlar göstermiş ve genel olarak antibakteriyel aktivite etkinliği bitki türleri arasında I. tinctoria > I. lusitanica > I. buschiana şeklinde sıralanmıştır. Chrysanthemum türlerinde ise bu sıralama C.morifolium > C.indicum, > C.maximum şeklinde gerçekleşmiştir. En iyi sonuçlar C.morifolium'da çiçek-yaprak, C.indicum'da sap ve C.maximum'da yaprak-sap'da belirlenmiştir. Antifungal denemelerinde ise Isatis and Chrysanthemum türlerinin çiçek ve yaprak bölümleri yüksek değerler göstermiş ve türler arasındaki sıralama I. buschiana > I. lusitanica > I. tinctoria ile C. morifolium > C. maximum > C. indicum şeklinde olmuştur. HPLC yöntemi kullanılarak I. tinctoria, I. buschiana ve C. morifolium bitkilerinin bazı alkaloid, glikozit, fenol & flavonoid bileşikleri belirlenmiştir. Alkaloid grubundan en yüksek bileşik Indigo (1238.98 ppm) olup I. buschiana'nin çiçek kısmında tespit edilmiştir. Glikozit grubundan ise gluconapin en fazla I. tinctoria'nın yaprağında (325.07 ppm) ve fenol & flavonoidler kategorisinden coumarins (439.50 ppm) ise I. buschiana'nın çiçeğinde bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre %75 konsantrasyondaki metanol ektresi hem antibakteriyel hem de antifungal testlerinde en iyi sonuçları vermiştir. Antibakteriyel testlerinde Isatis türlerinin yaprak bölümleri yüksek sonuçlar göstermiş ve genel olarak antibakteriyel aktivite etkinliği bitki türleri arasında I. tinctoria > I. lusitanica > I. buschiana şeklinde sıralanmıştır. Chrysanthemum türlerinde ise bu sıralama C.morifolium > C.indicum, > C.maximum şeklinde gerçekleşmiştir. En iyi sonuçlar C.morifolium'da çiçek-yaprak, C.indicum'da sap ve C.maximum'da yaprak-sap'da belirlenmiştir. Antifungal denemelerinde ise Isatis and Chrysanthemum türlerinin çiçek ve yaprak bölümleri yüksek değerler göstermiş ve türler arasındaki sıralama I. buschiana > I. lusitanica > I. tinctoria ile C. morifolium > C. maximum > C. indicum şeklinde olmuştur. HPLC yöntemi kullanılarak I. tinctoria, I. buschiana ve C. morifolium bitkilerinin bazı alkaloid, glikozit, fenol & flavonoid bileşikleri belirlenmiştir. Alkaloid grubundan en yüksek bileşik Indigo (1238.98 ppm) olup I. buschiana'nin çiçek kısmında tespit edilmiştir. Glikozit grubundan ise gluconapin en fazla I. tinctoria'nın yaprağında (325.07 ppm) ve fenol & flavonoidler kategorisinden coumarins (439.50 ppm) ise I. buschiana'nın çiçeğinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the effects of Isatis and Chrysanthemum spp. extracts on some pathogenic bacteria and fungi for human. In trials , four strains of the pathogenic bacteria S. aureus, E. faecalis, E. coli, K. pneumonia and two important strains of the common pathogenic fungi C. albicans and A. niger were used. Three common species of Isatis (I. tinctoria, I. buschiana, I. lusitanica) and Chrysanthemum (C. morifolium, C. indicum, C. maximum) collected from Erbil and Sulaimanyah (Iraq). Each of these samples divided into three parts individually (flower, leaf and stem). Three different solvents (hot water, ethanol, and methanol) used for extraction of these plant parts. Each of 25%, 50%, and 75% extract concentrations of the samples tested for their antibacterial and antifungal activities. According to the results of extract concentrations, 75% in the methanol solvent showed the best values for antibacterial and antifungal tests. In the antibacterial test of Isatis spp. the leaf showed the best results. In general antibacterial activity of Isatis spp. is as follows: I. tinctoria > I. lusitanica > I. buschiana. As for Chrysanthemum spp., the order was as following C.morifolium > C.indicum, > C.maximum. The highest results was determined in flower-leaf parts of C.morifolium, stem of C.indicum and stem-leaf of C.maximum. In the antifungal test of Isatis and Chrysanthemum spp., the flower and leaf parts showed the highest results as the following order I. buschiana > I. lusitanica > I. tinctoria and C. morifolium > C. maximum > C. indicum. In addition to the given results, the alkaloid, glycoside, phenols & flavonoids were determined by HPLC method in I. tinctoria, I. buschiana and C. morifolium. Indigo displayed the highest value (1238.98 ppm) for alkaloid compounds in I. buschiana flower part. However, for glycoside compounds the gluconapin showed the maximum value I. tinctoria leaf (325.07 ppm). Additionally, for phenol & flavonoid compounds, coumarins showed the highest results in I. buschiana flower part (439.50 ppm). According to the results of extract concentrations, 75% in the methanol solvent showed the best values for antibacterial and antifungal tests. In the antibacterial test of Isatis spp. the leaf showed the best results in the order of I. tinctoria > I. lusitanica > I. buschiana. In general, for Chrysanthemum spp. the highest results obtained by C.morifolium > C.indicum, > C.maximum. The highest results was determined by flower-leaf parts of C.morifolium, stem of C.indicum and stem – leaf of C.maximum. In the antifungal test of Isatis and Chrysanthemum spp. the flower and leaf parts showed the highest results as the following order I. buschiana > I. lusitanica > I. tinctoria and C. morifolium > C. maximum > C. indicum. In addition to the given results, the alkaloid, glycoside, phenols & flavonoids were determined in I. tinctoria, I. buschiana and C. morifolium. For chemical compound test, Indigo displayed the highest value (1238.98 ppm) for alkaloid test in I. buschiana flower part . However, for glycoside compound the gluconapin showed the maximum value I. tinctoria leaf (325.07 ppm). Additionally, for phenols & flavonoids compound, coumarins showed the highest results in I. buschiana flower part (439.50 ppm).