Rize ili atık yönetimi, evsel katı atık karakterizasyonunu ve alternatif bertaraf yöntemlerinin değerlendirilmesi
Waste management in Rize,characterization of domestic solid waste andevaluation of alternative disposal methods
  1. Tez No: 574752
  2. Yazar: MUHAMMET NALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çevremizde oluşan atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeleri, katı atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve nihai depolama sistemlerinin oluşturulması nedeni ile katı atık yönetim sistemi oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Kent atıklarının doğaya zarar vermeden toplanması, taşınması, bertaraf edilmesi en büyük gereklilik olmuştur. Dünyadaki enerji kaynaklarının giderek tükenmesi nedeni ile bu tür atıklardan enerji elde edilmesi konusunda çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada öncelikle Rize ilinde mevcut atık yönetimi ele alınmış, sistem genel hatları ile anlatılmıştır. Entegre atık yönetimi kapsamında en uygun atık yönetim alternatiflerine, karar vericilere ışık olması açısından, il merkezi atık karakterizasyonu belirlenmiş ve atık karakterizasyonunun mevsimsel değişimi araştırılmıştır. Bu amaç için yapılan araştırmaya göre Rize ili atıklarının yaklaşık olarak %65-75 i organik atık, %35-25 i ise geri dönüşebilir atık karakterindedir. Nem içeriği ise yıllık ortalama %68-70 civarında bulunmuştur. Alt Kalorifik değer ise kuru bazda 3500 ile 5000 kcal/kg arasında tespit edilmiştir. Ayrıca kentsel atıkların sıfır atık yönetimi kapsamında yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve nihai depolama sistemlerinin oluşturulması için en uygun yöntemler belirlenerek atık miktarının azaltılması ve bertarafının sağlanması konusunda elde edilen karakterizasyon değerleri göz önüne alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has become compulsory to establish a solid waste management system due to the damages to the environment and human health, the reuse, recycling, recovery of solid wastes, and the establishment of final storage systems. Disposal of urban wastes without damaging the nature, storage and collection has been the greatest necessity. As the energy resources in the world are gradually depleted, studies on obtaining energy from such wastes have increased. In this study, firstly the existing waste management in Rize is discussed and the system is explained in general terms. In the context of integrated waste management, in order to shed light on the most suitable waste management alternatives and decision makers, provincial central waste characterization was determined and seasonal variation of waste characterization was investigated. According to the research carried out for this purpose, approximately 65-75% of the wastes of Rize are organic waste and 25-35% are recyclable waste. The average annual moisture content was found to be around 68-70% . The inferior calorific value has been determined between 3500 and 5000 kcal / kg on a dry basis. In addition, the most suitable methods for the reuse, recycling, recovery and final storage systems of urban wastes within the scope of zero waste management were determined and evaluations were made by taking into consideration the characterization values obtained for reducing the amount of waste and ensuring its disposal.