Süt sığırcılığında döl verimi kayıplarının işletme gelirine etkisi
The effect of fertility casualties to management income in dairy cattle
  1. Tez No: 574751
  2. Yazar: SABİT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmanın temel amacı Konya ili Çumra ilçesinde süt hayvancılığı işletmelerinde döl verim kayıplarının işletme gelirine olan etkisinin belirlenmesidir. Bu amaca yönelik olarak Çumra ilçesinde tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 98 işletme ile görüşülerek anket yapılmıştır. Nitekim Çumra ilçesinde hayvancılık organize sanayisinin bulunması ve hayvancılık alanında ilçenin ön planda yer alması nedeniyle Çumra ilçesi araştırma bölgesi olarak seçilmiştir. Yapılan çalışma kapsamında öncelikle hayvancılık işletmelerinde sosyo-ekonomik analizler yapılmıştır. Hayvancılık işletmelerinin demografik, eğitim ve işgücü verileri analiz edilerek yorumlamalar yapılmıştır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde sermaye analizleri ve yıllık faaliyet sonuçları hesaplanarak işletmelerin rantabiliteleri hesaplanmıştır. Nitekim rantabilitelerin hesaplanması işletmelerin sürdürülebilir olup olmadıklarını belirlemede en önemli kriterlerden birisidir. Buna göre Çumra ilçesinde faaliyet gösteren hayvancılık işletmelerinin hiçbirinin sürdürülebilir olmadığı belirlenmiş olup, bunun nedenleri arasında işletmelerdeki döl verimi kayıpları da gösterilmektedir. Buna göre döl verimi kayıplarının belirlenmesi bu kayıpların işletme gelirine olan etkilerinin belirlenmesine yönelik olarak“Sağımda Geçen Gün Sayısı”(SGG), Buzağılama Kaybı, Tohumlama Kaybı, Kızgınlık Kaçırma Kaybı ve Servis Periyodu analizleri yapılmıştır. Buna göre toplamda küçük ölçekli işletmelerde 62.900,07 TL, orta ölçekli işletmelerde 121.161,45 TL ve büyük ölçekli işletmelerde ise 286.628,19 TL döl verimlerinden kaynaklanan ekonomik kayıpları olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak işletmelerdeki üreme kontrollerinin kontrolleri, sürü yönetimleri ve fertilite bozuklarının dikkate alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda işletme ölçeklerine uygun olarak sürü takip sistemlerinin geliştirilmesi ekonomik kayıpların azalmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of fertility losses on dairy farms in Çumra district of Konya. For this purpose, 98 enterprises determined according to stratified random sampling method were interviewed in Çumra district. As a matter of fact, Çumra has been selected as a research region because of the fact that there is organized animal husbandry industry in Çumra district and because the district is at the forefront in animal husbandry. Within the scope of the study, socio-economic analyzes were conducted primarily in livestock enterprises. Demographic, education and labor force data of livestock enterprises were analyzed and interpreted. In addition, the capital analyzes and annual activity results of livestock enterprises were calculated and the rentability of the enterprises was calculated. As a matter of fact, the calculation of profitability is one of the most important criteria in determining whether businesses are sustainable. Accordingly, it was determined that none of the livestock enterprises operating in Çumra district are sustainable and the reasons for this are shown as the loss of fertility in the enterprises. Accordingly, in order to determine the fertility losses, the effects of these losses on operating income were analyzed by“Days in Milk”(DIM), Calving Loss, Insemination Loss, Loss of Heat, and Service Period analysis. In total, 62.900.07 TL in small-scale enterprises, 121.161.45 TL in medium-sized enterprises and 286.628.19 TL in large-scale enterprises have been found to have economic losses due to fertility. As a result, it is seen that reproduction controls, herd management and fertility disorders should be taken into consideration. In this context, the development of herd tracking systems in accordance with operational scales will help to reduce economic losses.