Bilgisayar ağlarında kullanıcılar arasında dosya paylaşımı ve aktarımının 'Novell Netware' sistemi üzerinde uygulanması
  1. Tez No: 57478
  2. Yazar: SERHAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AKYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Günümüzde en önemli değer bilgidir. Bilgi değerli olduğu kadar bilgiye erişim ve bilginin paylaşımı da çok önemlidir. Bunun farkında olan insanlık bilgi alışverişi için yüz yılı aşkın süredir yeni teknolojiler ve araçlar üretme çabasındadır, önceleri teknolojik sayılmayacak yöntemlerle başlayan süreç telefonla bir atılım yapmıştır. Soma çıkan radyo ve televizyon büyük ilerlemeler sağlamıştır. Bilgisayar ise bu konuda dev bir çığır açmıştır. Bilgisayarlarla tanışan insanlar önceleri kapalı kutu olarak gördükleri bu yeni teknolojiyi kısa zamanda kullanmayı öğrenmiş, daha da önemlisi gelişmesini yönlendirir hale gelmişlerdir. Böylece bir çok amaca yönelik bir çok bilgisayar ağı kurulmuş ve bilgi paylaşımı başlamıştır. Bugün artık herkes en azından Internet bilgisayar ağım duymuştur. Bir çokları daha da ilerlemiş ve bu ağı kendi işinde kullanmanın bir yöntemini de bulmuşlardır. Novell firması da bilgisayar ağlan kurmayı sağlayan yabancı bir yazılım ve donanım şirketidir. Bundan uzun yıllar önce yazdığı ve halen geliştirmekte olduğu Novell NetWare isimli bir ağ yönetim sistemi bilgisayar dünyasında kabul görmüş ve oturmuş bir sistemdir. Bir çok firma bu bilgisayar ağım kurmak ve işletim desteğini sağlamak işiyle uğraşmaktadır. İşte bu proje de bu sistem üzerinde olan bir eksikliği tamamlamaktadır. İki kullanıcının birbirlerine dosya transferini mümkün kılan bu uygulamanın büyük bir ihtiyaca cevap vereceği düşünülmektedir. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today information is the most value. While information is so valuable, to share and obtain information is also very important Mankind is struggling to develope new methods and technologies to share information. Although first tools and methods could not be called technological, telephone was a very huge step. Then came the radio and the television. Computer was the last but most giant developement. After first hesitation, people start learning the new technology. Even some users began to orientate the technology. So after a period there were many networks for many aims. Today many people are aware of Information Highway or at least Internet. Many also use this network for their business. Novell is a well-known firm for computer networks. They manufacture software and hardware for computer networks. Novell NetWare is their network operating system for local area networks. It also is a very common used network system. Many companies earn money for implementing and supporting these networks. This project developes a system utility for Novell NetWare. It is used for transfering files between two users. It is thought that this application will meet the need for such a utility. IX